„Tarkus tõuseb sealt, kus pole mõtteid. Sisene oma vaikuse ruumi,“ ütleb kaunilt üks kaasaja populaarsemaid vaimseid kõnelejaid ja kirjanikke Eckhart Tolle. See kõlab tõesti inspireerivalt, aga häda on selles, et tänapäeva inimesel on tema igapäevases keskkonnas vaikust väga keeruline leida. Esiteks kõik see tingel-tangel, mis me elamise ruumi tahes tahtmata täidab, aga eks me vali ikka ise ka olla enamasti infokülluse ja inimeste keskel. Nii tundub kuidagi turvalisem. Ühel päeval tabasin end mõttelt, et ma tahan sest kõigest eemale ja nii sündis otsus minna pimeritriiti.
Depressioon ei ole haigus, vaid emotsioonide allasurumisest põhjustatud seisund
Mind kõnetab see tekst väga. See ei tähenda, et ma keelitan arste mitte kuulda võtma (eriti, kui tegu on raskekujulise ja pikalt kestnud depressiooniga!), aga laiem vaatenurk tuleb kindlasti kasuks. Seepärast jagan Baysi ja Billetti mõtteid ka oma blogi lugejatega.
Sügisene häälestamine
Öeldakse, et inimene naudib kõige rohkem seda aastaaega, mil ta on sündinud. Ma tõepoolest naudin sügist, see muudab mu hingamise on vabaks ja kergeks. Just see ongi sügise eelis kõikide teiste aastaaegade ees: sügises on rohkem õhku. Aga on ka palju muud.
Kui vanemad on ikka veel lapsed
Veel kord unest, aga ka uudishimust, tahtest ja hoolimisest
Pärast unetusega maadlemise isikliku kogemuse jagamist on minult korduvalt küsitud: millest unehäired tulevad? kas unetusest on võimalik terveks saada? millist unerohtu ma soovitan? Vaevlesin unetusega viis aastat. Võib öelda, et mahtusin kenasti lahtrisse „klassikaline insomnia“: ma ei suutnud uinuda ka siis, kui päev oli olnud väga väsitav, uni oli pinnapealne ja rahutu ning lahkus tunde enne kukke ja koitu. Oli ka selliseid öid, mil ma sõba silmale ei saanudki. Täna on olukord palju parem. Usun, et kõik need praktilised võtted, millest kirjutasin eespool mainitud loos, on aidanud mul olukorda parandada. Aga eks ma olen ka hoolas harjutaja. Seekord peatun põhimõttelistel asjadel.
Unehäired - uue aja epideemia. Unetu tähelepanekud ja soovitused
Hingekosutavad värvimängud maakodus
Kui lased loovusel end emmata, teed palju head füüsilisele ja vaimsele tervisele. Mis tahes loominguga tegeledes oleme kogu tähelepanuga käesolevas hetkes, meel rahuneb ja keha lõdvestub. Veel enam, teadusuuringud tõestavad, et loominguline tegevus vallandab kehas endorfiine, vähendab ärevust ja depressiooni, leevendab füüsilist valu, alandab vererõhku ja stressihormoon kortisooli taset. Mida sa veel ootad? Vali endale sobiv tegevus ja hakka pihta! Ära pane latti liialt kõrgele, ära püüa midagi tõestada ega muretse teiste arvamuse pärast! Tee midagi, mis valmistab südamele rõõmu, toob vaheldust argipäeva ja vaimustab sind ennast.
2021 – vabaduse ja muutuste aasta
Uue aasta kolmas päev – hea aeg teha kokkuvõte möödunust ja seada uusi sihte. Kokkuvõte on lühike: globaalselt oli pöörane aasta, aga minu elu kulges rahulikult ja sujuvalt. Oli piisavalt tööd, üksjagu toredaid taipamisi ja kohtumisi, mõned lohisevad suhted sai läbi lõigatud ja üht kallist inimest leinatud. Kass suri ka ära. Millist 2021-st ma ootan?
Maal on teisiti kui linnas
Elu kui depressiooni ennetav projekt
Piinav ja võimetuks tegev depressioon on küllap tuttav paljudele. Ka kõige lihtsamad igapäevased toimetused käivad üle jõu, tööülesanded tunduvad kaelamurdvalt rasked, suhetesse tekivad mõrad, kannatada saab füüsiline tervis ja kõige kehvemal juhul kaob eluisu. Maailma Terviseorganisatsioon prognoosib, et 2030. aastaks tõuseb depressioon kõige enam levinud haiguseks. Karm prognoos!
Kevadväsimuse kütkes
Kevadväsimus on üks kummaline nähtus. Loodus tärkab ja
õilmitseb, päike särab ja õhk on täis uue ootust, kuid inimesed tunnevad end
väsinult ja tülpinult. Kurnatust ja stressi leevendavate ravimite müüginumbrid
apteekides kasvavad iga kevadega. Miks küll?
Ennast ja Jumalat otsimas
Vaikuse varjus
Vaid vaikuses saab puudutada hinge
Rännakule hirmu seltsis
Parima päeva rütmis
Mediteerimise kasust
Otsustamise keerukusest
Tants usalduse ja hirmu vahel
Meditatsioon muudab elu paremaks
Ma tunnen sinu valu
„Kallis ema, see kiri on valusaim kõikidest eelmistest,“ alustab
Merike kirja oma emale. Ta on täis otsustavust lõpuks ometi valu ja solvumine
endast välja kirjutada. Kas Merike kirja ka emale üle annab, selles ta nii
kindel pole. Julgusest jääb vajaka. Aga endistviisi jätkata ka ei taha, sest elu
libiseb käest.
Leppimise puhastustuli
2015: Tellimus uuele aastale
Selline olen ma tegelikult
Stress pärsib immuunsust
Elu kui rõõmus mäng
Mediteerimise kasust
Sünni ja surma vahel on elu
Vanematega igaveseks seotud
Iga teekond alaku südamest
Elutervest egoismist
Meditatsioon muudab elu paremaks
Enda sisse vaatamine tasub end ära
Roheline päev
Meis tantsib igatsus
Nii kaunilt ütleb Cornelia Freise raamatus „Tantsi oma
südamest“. Igatsus ilmneb siis, kui midagi on puudu, igatsus teeb haiget. Vahel on
see vaid hetkeline ja vaevumärgatav piste südames, aga vahel täiesti tugev
valu, olgu siis kehaline või hingeline.
Eesmärgivaba elu
„Minu silmis oled sa nagu konn. Sa peaksid oma vesiroosilehel peesitama, kuni sul igav hakkab. Ja siis, kui käes on õige aeg, peaksid hüppama järgmisele vesiroosilehele ja mõneks ajaks sinna paigale jääma. Ja niimoodi jätkama, liikudes aina edasi ja edasi selles suunas, mis parajasti õige tundub.“ Nii soovitab raamatu „Eesmärgivaba elu“ autorile Stephen Shapirole tema sõber.