Teraapia kui elu muutev kogemus

Kiire elutempo ja suur töökoormus ei jäta meile sageli aega endasse vaatamiseks. Oleme väsinud ja tülpinud, töö ega suhted ei rahulda. Mida ma tegelikult tahan? No kellel siin on aega filosofeerida!? Ehk aitab see, kui mõtleme asjad ilusaks? Või murrame tahtejõuga läbi raskuste? Nii ehitame „kaitsevallid“ enda ümber ja kulutame määratul hulgal energiat, et oma „kindlust“ elu ja teiste inimeste eest kaitsta. Tulemuseks on aina kasvav väsimus ja frustratsioon. Kui aga õpime oma tegelikke vajadusi endale tunnistama ning nende eest ka välja astuma, kui õpime endasse uskuma, vabastab see meie kasutusse tohutu jõu ja energia, mis kulusid varem enesepettusele ja tarbetule võitlusele. On aeg mõelda teraapiale.

Enese väärtustamine on teraapia keskne teema

Eneseusu ja eneseväärikuse olemasolu või puudumine määrab suures osas me enesetunde, mõtlemise ja käitumise, sellest sõltub, kuidas olukordi tõlgendame ja neile reageerime. Endasse uskumise määrast sõltub, kas söandame luua suhteid ja võtta vastu elu väljakutseid, kas söandame lahti lasta vanast või klammerdume, kas toetume oma jalgadele või paneme isikliku õnne sõltuma teistest inimestest. Mida suurem on mu sisemine eneseusaldus, seda suurem on mu sisemine kindlustunne, et suudan hakkama saada kõigega, mida elu mulle toob. Enese väärtustamine on tõepoolest elus hakkamasaamise võti! Küllap sellepärast on see ka teraapias keskne teema.

Psühhoteraapiast võib saada elu muutev kogemus ka neile, kes oma eluga üldjuhul kenasti hakkama saavad, kuid kes soovivad tuua oma päevadesse rohkem rõõmu ja loovust. Või neile, kelle elus on kõik olemas, samas on hinges mingi nimetu igatsus. Vahel lihtsalt jõuame punkti, kus avastame, et meie senine elu ja tehtud tegemised ei rahulda meid enam. Just siis on õige aeg vaadata enda sisse ja otsida vastuseid ja uusi suundi seestpoolt. 

Olulised küsimused teraapias

On terve hulk küsimusi, mille esitamine patsientidele paljudel arstidel pähegi ei tule, ometi annavad vastused nendele küsimustele inimeste haiguste põhjustest hoopis rohkem aimu kui vereanalüüs, uriiniproov või röntgenuuring:

 • Mis takistab sul olemast kõige ehtsam ja elujõulisem sina? Mis sind tagasi hoiab?
 • Lähed sa hommikuti uuele päevale vastu rõõmu, entusiasmi ja uudishimuga?
 • Mida sa enda juures armastad? Mis muudab sind ebakindlaks? Mida kõige rohkem kardad?
 • Mida sa oma elus täna kõrgelt hindad? Mille eest oled tänulik?
 • Milliseid oma elus eksisteerivaid reegleid tahaksid sa rikkuda?
 • On sul partner? Oled sa temaga õnnelik? On teie suhtes vastastikune austus ja lugupidamine?
 • Kas su suhted vanematega on austavad ja toetavad?
 • Kas tunned kolleegide head tahet ja toetust?
 • Kas su päevi täidab tähendusrikas tegevus, mis paneb su silmad särama ja toidab su hinge?
 • Oled sa oma tööga rahul? Aitad sa sellega teisi inimesi ja muudad maailma natukenegi paremaks või pead oma hinge müüma ja ausust ohverdama?
 • Kas väljendad end loominguliselt? Saab su hing laulda oma laulu?
 • On sul harjumus unistada?
 • On su eluviis tervislik ja keha füüsilist tervist toetav (õige toitumine, regulaarne liikumine, küllaldane uni, tervist kahjustavate sõltuvuste vältimine)?  
 • Kas sa oled üldse kunagi mõelnud, kes sa oled, jättes kõrvale töö, pere ja huvialad? Mida sa usud maailma kohta? Oled sa kunagi püüdnud mõista, kuidas sul sellised uskumused on tekkinud?
 • Kas tunned, et oled ühenduses Pühaga, millegagi, mis on meist suurem? Usud sa, et elu toetab sind (isegi siis, kui ta ei anna sulle alati seda, mida sa tahad)?

Teadvustamise läbi saabub suurem selgus

Kui sa tead, kes sa tegelikult oled (mitte kellena lased end välja paista), kui usud sellesse ja usaldad end, saad olla ehe, käituda spontaanselt ja tunda end vabalt. Sa ei pea mõtlema sellele, millisena paistad või kas sobid. See võtab ära uskumatult palju sisemist pinget! Iseenda sisse vaatamine aitab leida rohkem energiat, elurõõmu, armastust nii enda kui ümbritseva maailma vastu. Parem kontakt iseendaga annab väe, millega koostööd tehes pole ükski eesmärk liiga keeruline. Me kõik ju väärime parimat võimalikku elu!

Loe nõustamise ja holistilise teraapia kohta lähemalt ja registreeri end seansile! - saad juurde sisemist rahu, elurõõmu ja julgust. Erinevat tüüpi seansside tasu kohta saad infot sellelt lehelt
NB! Holistilisse teraapiasse on oodatud inimesed, kel vanust vähemalt 20 aastat.

Kadi Kütt
Holistiline terapeut, psühholoogiline nõustaja ja koolitaja
Foto autor on Grethe Rõõm https://grethe.ee/