Teraapia kui elu muutev kogemus

NB! Suvel toimuvad seansid vaid veebi teel.

Elad sa südamega, oled iseendas kohal ja lähtud oma sisemisest tõest või võrdled end pidevalt teistega, püüad olla neile meelt mööda, saada ümbritseva jaoks piisavaks ja sobivaks? Usud sa endasse või lased ülemusel, töösaavutustel, tunnustusel või sisemisel kriitikul endale öelda, mida sa väärt oled?

Kiire elutempo, tähelepanu killustatus ja meie ühiskonnas kõrges hinnas olevad jaburad tõekspidamised ei lase meil end tõeliselt tähele panna ja väärtustada. Nii oleme väsinud ja tülpinud, miski ei rahulda ega too enam rõõmu. „Kes ma olen?“ ja „mis on mulle tegelikult tähtis?“ on küsimused, mis tunduvad küll olulised, kuid millega tegelemiseks pole enamasti aega või ei jätku julgust. Ometi on nii, et kui õpime oma tegelikke vajadusi endale tunnistama ning nende eest välja astuma, kui õpime endasse uskuma ja julgeme oma eheda Mina poole liikuda, vabastab see meie kasutusse tohutu jõu ja energia, mis varem kulusid rollimängudele, enesepettusele ja tarbetule sahmimisele. Elu muutub palju lihtsamaks ning pakub igas hetkes rõõmu ja naudingut.

Enese väärtustamine on teraapia keskne teema

Eneseusu ja eneseväärikuse olemasolu või puudumine määrab suures osas me enesetunde, mõtlemise ja käitumise, sellest sõltub, kuidas olukordi tõlgendame ja neile reageerime. Endasse uskumise määrast sõltub, kas söandame luua suhteid ja võtta vastu elu väljakutseid, kas söandame lahti lasta vanast või klammerdume, kas toetume oma jalgadele või paneme isikliku õnne sõltuma teistest inimestest. Mida suurem on mu sisemine eneseusaldus, seda suurem on mu sisemine kindlustunne, et suudan hakkama saada kõigega, mida elu mulle toob. Enese väärtustamine on tõepoolest elus hakkamasaamise võti! Küllap sellepärast on see ka teraapias keskne teema.

Psühhoteraapiast võib saada elu muutev kogemus nii neile, kes on hädas elu umbsõlmedega, aga ka neile, kes oma eluga üldjuhul kenasti hakkama saavad, kuid soovivad tuua oma päevadesse rohkem valgust, rõõmu ja loovust. Vahel lihtsalt jõuame punkti, kus avastame, et meie senine elu ja tehtud tegemised ei rahulda meid enam. Just siis on õige aeg vaadata enda sisse ja otsida vastuseid ja uusi suundi. 

Olulised küsimused teraapias

On terve hulk küsimusi, mille esitamine patsientidele paljudel arstidel pähegi ei tule, ometi annavad vastused nendele küsimustele inimeste haiguste põhjustest hoopis rohkem aimu kui vereanalüüs, uriiniproov või röntgenuuring:

 • Mis takistab sul olemast kõige ehtsam ja elujõulisem sina? Mis sind tagasi hoiab?
 • Lähed sa hommikuti uuele päevale vastu rõõmu, entusiasmi ja uudishimuga?
 • Mida sa enda juures armastad? Mis muudab sind ebakindlaks? Mida kõige rohkem kardad?
 • Mida sa oma elus täna kõrgelt hindad? Mille eest oled tänulik?
 • Milliseid oma elus eksisteerivaid reegleid tahaksid sa rikkuda?
 • On sul partner? Oled sa temaga õnnelik? On teie suhtes vastastikune austus ja lugupidamine?
 • Kas suhtud oma vanematesse mõistmise ja lepliku meelega?
 • Kas tunned kolleegide head tahet ja toetust?
 • Kas su päevi täidab tähendusrikas tegevus, mis paneb su silmad särama ja toidab su hinge?
 • Oled sa oma tööga rahul? Aitad sa sellega teisi inimesi ja muudad maailma natukenegi paremaks või pead oma hinge müüma ja ausust ohverdama?
 • Kas väljendad end loominguliselt? Saab su hing laulda oma laulu?
 • On sul harjumus unistada?
 • On su eluviis tervislik ja keha füüsilist tervist toetav (õige toitumine, regulaarne liikumine, küllaldane uni, tervist kahjustavate sõltuvuste vältimine)?  
 • Kas sa oled üldse kunagi mõelnud, kes sa oled, jättes kõrvale töö, pere ja huvialad? Mida sa usud maailma kohta? Oled sa kunagi püüdnud mõista, kuidas sul sellised uskumused on tekkinud?
 • Kas tunned, et oled ühenduses Pühaga, millegagi, mis on meist suurem? Usud sa, et elu toetab sind isegi siis, kui ta ei anna sulle alati seda, mida sa tahad?

Teadvustamise läbi saabub suurem selgus

Kui sa tead, kes sa tegelikult oled (mitte kellena lased end välja paista), kui usud sellesse ja usaldad ennast ja elu, saad olla ehe, käituda spontaanselt ja tunda end vabalt. Sa ei pea mõtlema sellele, millisena paistad või kas sobid. See võtab ära uskumatult palju sisemist pinget! Iseenda sisse vaatamine aitab leida rohkem energiat, elurõõmu, armastust nii enda kui ümbritseva maailma vastu. Parem kontakt iseendaga annab väe, millega koostööd tehes pole ükski eesmärk liiga keeruline. Me kõik ju väärime parimat võimalikku elu!

Loe nõustamise ja holistilise teraapia kohta lähemalt ja registreeri end seansile! Erinevat tüüpi seansside tasu kohta saad infot sellelt lehelt
NB! Holistilisse teraapiasse on oodatud inimesed, kel vanust vähemalt 20 aastat.

Rõõmsa kohtumiseni!
Kadi Kütt
Holistiline terapeut, psühholoogiline nõustaja ja koolitaja
Foto autor on Grethe Rõõm https://grethe.ee/