Ma tahan uskuda, et elu on lihtne ja rõõmu toov. Hoolimata sellest tuleb mul enda elukogemusele ja teraapiaklientide lugudele toetudes siiski tõdeda, et vahel tähendab elu raskust ja valu. Elamine ei ole sugugi lihtne, teinekord hakkab see katsumusi täis rännak tervisele või murrab vaimu. Ebakindlus, ärevushäired, depressioon ja elutüdimus levivad maailmas nagu paha vaim. Senised toimetulekumehhanismid enam ei toimi, kõva häälega välja lubatud ja pääsemist tõotavad tabletid viivad tupikteele.
Kui vanemad on ikka veel lapsed
Veel kord unest, aga ka uudishimust, tahtest ja hoolimisest
Pärast unetusega maadlemise isikliku kogemuse jagamist on minult korduvalt küsitud: millest unehäired tulevad? kas unetusest on võimalik terveks saada? millist unerohtu ma soovitan? Vaevlesin unetusega viis aastat. Võib öelda, et mahtusin kenasti lahtrisse „klassikaline insomnia“: ma ei suutnud uinuda ka siis, kui päev oli olnud väga väsitav, uni oli pinnapealne ja rahutu ning lahkus tunde enne kukke ja koitu. Oli ka selliseid öid, mil ma sõba silmale ei saanudki. Täna on olukord palju parem. Usun, et kõik need praktilised võtted, millest kirjutasin eespool mainitud loos, on aidanud mul olukorda parandada. Aga eks ma olen ka hoolas harjutaja. Seekord peatun põhimõttelistel asjadel.
Unehäired - uue aja epideemia. Unetu tähelepanekud ja soovitused
See, mille vastu võitled, jääb kestma
Meie
ühiskonnale on omane tugev-olemise kultus. Inimesed kipuvad oma valu ja
kannatusi eitama või maha suruma, sest neile otsa vaatamine teeb haiget ja
ohustab minapilti. Vaatamata sellele, et hakkamasaamine käib üle jõu, ei küsi
me abi, vaid sulgume endasse ja püüame ikkagi edasi rühkida. Arsti või
psühholoogi juurde läheme alles siis, kui enam püsti seista ei jaksa ja
igapäevaste ülesannetega toime ei tule. Ja lõpuks läheb nii, et palju räägitud
ja ihaldatud rõõmsa kulgemise ning kerge ja vaba iseolemise asemel saadab päevi
rahutus, ärevus ja pidev võitlus.
Rööprähklemise ja mööda elamise ajastu
Kas kõik on lihtsalt üks kehakeemia?
Neuroteadlased on aastakümneid uurinud, millised ajupiirkonnad on emotsioonides osalised või nendest mõjutatud ning miks inimesed sarnastes olukordades nii erinevalt reageerivad. „Kas meil üldse ongi mingit osa oma tegutsemise juhtimisel või on kõik lihtsalt üks kehakeemia? Kas meie otsused on vabad või tulenevad serotoniini retseptorite arvust närvirakkudes või aju otsmikusagara rakkude aktiivsusest?“ küsib evolutsioonibioloog Tuul Sepp artiklis „Iseloom seestpoolt vaadatuna“. Kas ärevuse puhul saame ise midagi ette võtta või oleme siin vaid oma vigase närvisüsteemi ja kehakeemia ohvrid?
Päritud ärevusest ja isiklikust vastutusest
Õppisime kooli bioloogiatunnis, et pärime oma vanematelt füüsilised omadused nagu kasv, välimus, näo kuju, juuste ja silmade värv. Aga kuidas on iseloomu, arukuse ja vaimse tervisega? Kas ka need sõltuvad vanematelt lapsele kanduvast DNA järjestusest? Kas ärev meel on pärilik? Kas pidev muretsemine on paratamatu ja meie kontrolli alt väljas?
Elamine udus ekseldes
Tänapäeva
meditsiin ravib ärevushäiret peaasjalikult tablettidega. On see
vajalik? On see tõhus? Kas antidepressandid ja rahustid tõepoolest tervendavad
või aitavad äreval inimesel end vaid ajutiselt paremini tunda?
Muuda mõtteid ja su elu muutub! Kas nii lihtne ongi?
Ärevus – kaasaja epideemia
Süda taob kui hull, hingata on raske, iiveldab…kohe ma minestan... See ei saa muu olla kui infarkt! Sääraste tunnuste korral on kindlasti arukas südamearstile aeg broneerida, kuid sageli on tegu hoopis ärevushäirega.