Ma tahan uskuda, et elu on lihtne ja rõõmu toov. Hoolimata sellest tuleb mul enda elukogemusele ja teraapiaklientide lugudele toetudes siiski tõdeda, et vahel tähendab elu raskust ja valu. Elamine ei ole sugugi lihtne, teinekord hakkab see katsumusi täis rännak tervisele või murrab vaimu. Ebakindlus, ärevushäired, depressioon ja elutüdimus levivad maailmas nagu paha vaim. Senised toimetulekumehhanismid enam ei toimi, kõva häälega välja lubatud ja pääsemist tõotavad tabletid viivad tupikteele.
Õnneliku elu otsinguil. Teraapia ja terapeudi roll hingeravis
„Kui inimene tuleb teraapiatuppa, astub ta üle kõrge künnise,“ ütleb Soome psühhoterapeut ja kirjanik Tommy Hellsten. Loomulikult pole mingit kõrget künnist teraapiatoa uksel, vaid see künnis asub inimese sees. On tõepoolest raske endale tunnistada, et asjad elus pole sugugi hästi, et tervis pole korras, hing pole rahul ja unistuste täitumine on kaugemal kui kunagi varem. „Ei minul pole midagi viga! Teraapias käigu need, kes ise endaga hakkama ei saa.“ Kui palju kordi olen ma seda kuulnud!
Maal on teisiti kui linnas
Õnn kaasneb õige eluga
Olen ise oma õnne sepp
Õnnepäevik
„Õnnelik olemisest ei piisa, õnne tuleb ka tähele panna,“ kirjutab teadusajakirjanik Stefan Klein oma raamatus „Lihtsalt õnnelik“. Ta toob näitena Itaalia psühhiaatri Giovanni Fava „hea enesetunde teraapia“, mida praegugi laialt kasutatakse.
Roheline päev
Süütunde rõhuv koorem
Kuidas olla õnnelik?
Mehelik. Naiselik. Õnnelik
Keskeakriis! Minu uus ja parem elu
Me tõmbame elus ligi inimesi, kes
mingil moel meile sarnanevad – nad maadlevad samasuguste probleemidega, neil on
samasugused väljakutsed, nende peas keerlevad samad küsimused. Minu juurde psühhoteraapiasse
jõuavad sageli inimesed, kes küsivad: „Mida ma pean oma eluga ette võtma, kui see,
mis on, enam ei rahulda, aga midagi uut ei oska või ei julge ette võtta?“ Just
säärasesse seisu (kriisi?) jõudnud inimestele mõeldes panin kirja oma elu suure
muutuse. Ehk saad sellest julgust muuta endagi elu. Või vähemalt teha algust unistamisega.