Elurännaku katsumustega silmitsi

Ma tahan uskuda, et elu on lihtne ja rõõmu toov. Hoolimata sellest tuleb mul enda elukogemusele ja teraapiaklientide lugudele toetudes siiski tõdeda, et vahel tähendab elu raskust ja valu. Elamine ei ole sugugi lihtne, teinekord hakkab see katsumusi täis rännak tervisele või murrab vaimu. Ebakindlus, ärevushäired, depressioon ja elutüdimus levivad maailmas nagu paha vaim. Senised toimetulekumehhanismid enam ei toimi, kõva häälega välja lubatud ja pääsemist tõotavad tabletid viivad tupikteele.

Tahe, julgus ja südikus

Kui oled üks neist, kes on ärevuse või depressiooniga hädas, siis on sulle võib-olla öeldud, et su ajukeemia on tasakaalust väljas või on su halb enesetunne põhjustatud kehvadest geenidest ja sa ei saa siin ise midagi ette võtta. Ma ei taha arstidega vaielda, aga ma küsin sinult: kas sa tahad, et ärevus või depressioon juhib ka edaspidi su elu?

Kuulen siin mõndagi inimest ütlemas: „See on haigus. Ma ei usu, et saan siin ise midagi teha.“ Võib-olla on arst sulle seda korranud, võib-olla on ravimireklaamid nii mõjunud, ehk oled lihtsalt aastaid või aastakümneid harjunud sel moel mõtlema. Muidugi on võimalik ka see variant, et oled pingutanud ja püüdnud probleemi lahendada, aga pole soovitud tervenemiseni jõudnud.

Igal inimese sees on üks ääretult võimas tööriist – tahe. Tahet kasutades saame oma seniseid mõtteid ja käitumisharjumusi muuta, teadlaste sõnutsi saame muuta isegi oma aju ja geene! Jah, vanast endast lahtilaskmine ja uue loomine pole alati lihtne, eriti, kui oled kaua aega uskunud, et sina ei saa hakkama, et sul ei ole õigus või et sa pole midagi head väärt. Aga nüüd küsi endalt, millist elu sa tahad elada, kuidas soovid end tunda. Kui sa ei taha enam olla ärevuse, depressiooni, kehva meeleolu, madala enesehinnangu või haiget tegevate suhete ohver, otsi abi ja asu oma elu muutma! Sul tuleb enesepettus lõpetada, endale ausalt otsa vaadata ja tõde tunnistada. Tean omast käest, et see võib olla väga valus, aga ma ei näe siin teist võimalust. Enesesse vaatamine ja uue Mina ülesehitamine nõuab julgust ja südikust. Otsusta aina uuesti ja uuesti oma elu paremaks muuta!

Asu teele!

Kipume nii isiklikus elus kui ühiskonnana ootama muutustega seni, kuni olukord muutub juba väga ebamugavaks või lausa talumatuks. Ma arvan, et ei pea nii kaua ootama. „Me võime õppida ja muutuda valu ja kannatuse seisundis või siis areneda rõõmu ja inspireerituse seisundis,“ märgib üks minu lemmikautoreid Joe Dispenza („Kuidas vabaneda harjumusest jääda iseendaks“). Olen mõlemat varianti omal nahal proovinud. Teine variant on parem, usu mind! Muidugi toob seegi kaasa ebamugavustunde ja vajaduse senisest rutiinist lahti öelda (Dispenza ütleb, et oleme siin kui sõltlased, kes läbivad võõrutusravi), aga tulemus on seda pingutust väärt.

Esimese sammuna peatu ja heida valgust olemasolevale: 

  • millistesse negatiivsetesse mõtetesse, ebarealistlikesse ootustesse või kahjulikesse harjumustesse oled takerdunud? 
  • millest on aeg lahti lasta ja millele tuleks ruumi teha? 
  • mille eest oma elus peaksid võtma rohkem vastutust (sest keegi teine ei saa seda sinu eest teha)? 
  • millise võitluse peaksid lõpetama? 
  • kas sind ümbritsevad inimesed ja olud toetavad sind? 

Või kui oled valmis sügavamale endasse vaatama, siis küsi: 

  • millised uskumused ei lase sul rahu ja rõõmu tunda? 
  • millist minevikukoormat ikka veel endaga vead? 
  • millesse sa usud? mida väärtustad? 
  • kuidas sa uue Minana mõtleksid, tunneksid, kõnniksid, hingaksid, elaksid?  

Otsi abiline – psühholoog või psühhoterapeut, kes sind sellisena, nagu sa oled, aktsepteerib ning kellega tunned end turvaliselt ja hästi. Õnneliku elu poole viib tuhandeid erinevaid radu. Vali enda jaoks sobivaim ja asu nüüd kohe teele! Sellisest enese uurimisest ja loomisest võib kujuneda üks põnev, rõõmu toov ja kindlasti su elu oluliselt muutev teekond.

Armastus ja kaastunne toovad vabaduse

Kuid palun ole sel teekonnal enda vastu kaastundlik ja leebe! See, et asjad ei ole su elus parasjagu hästi, et sa oled teinud vigu, et sa ei tunne end õnneliku või rahulolevana, ei tee sinust läbikukkujat. See annab lihtsalt märku, et oled jõudnud oma eluga seisu, mis sind enam ei rahulda. Praegu on nii. Aga see ei pea nii jääma. „Parim, mida me teha saame, on olla koos endaga armastavalt ja kaastundlikult. Ja armastuses leiame vabaduse,“ kirjutab kaunilt Sheryl Paul raamatus „Ärevuse tarkus“. Enesega leppimine aitab sul inimesi ja elu usaldada ja armastada, aitab unistada ja siis ka muutuda. Sisemine vabadus avardab ja muudab hingamise kergemaks. Vabadus aitab julgelt järgida hinge kutset ja otsida elust rõõmu. See aitab sul elada tähendusrikast ja elusat elu ning seista kartmatult silmitsi elurännaku katsumustega.

*** *** ***
Küllap leiad ka nendest lugudest ideid ja nõuandeid:

Kui soovid rohkem teada sellest, kuidas üksnes su mõtted ja emotsioonid võivad elu (loe: aju ja geene) muuta, soovitan soojalt lugeda neid raamatuid: 

  • Joe Dispenza "Kuidas vabaneda harjumusest jääda iseendaks"
  • Jaan Aru "Ajust ja arust"
  • David R. Hamilton "Mõte on see, mis loeb"
  • Bruce Lipton "Uskumused ja bioloogia: teadvuse, mateeria ja imede jõu vabastamine"
  • Candice B Pert "Kõik, mida on vaja teada, et tunda end jumalikult"
  • Lissa Rankin "Mõttejõul terveks. Teaduslikud tõendid selle kohta, et võid iseennast tervendada"
  • Norman Doidge "Muutuv aju"
Eelmine
Depressioon ei ole haigus, vaid emotsioonide allasurumisest põhjustatud seisund
Järgmine
Pimedus ja vaikus loovad ruumi kuulata omaenda hinge

Vastused puuduvad

Email again: