Holistiline regressiooniteraapia – terviklik lähenemine inimesele

Holistiline regressiooniteraapia on põnev retk inimese sisemaailma, mis aitab õigeid küsimusi esitada, taibata ja terveneda.

Holistiline regressiooniteraapia käsitleb inimest ühtse tervikliku süsteemina, see tähendab, et inimese keha, mõtted, emotsioonid ja tema hing moodustavad ühtse jagamatu terviku. Me ei saa terveneda ega rahulolu või õnnetunnet kogeda, kui keskendume vaid ühele osale endast. Meditsiin on keskendunud eeskätt haiguste diagnoosimisele ja ravimisele, aga elujõu või elurõõmu kadumise korral on arstid sageli üsna abitud. Kui oled energia ja elurõõmu kadumist kogenud, siis küllap tead, et tabletid siin ei aita. Ja kui oled eluga tupikusse jõudnud, siis pole perearst enamasti see inimene, kes oskab sulle nõu anda, kuidas oma südant kuulata või hingeteed käia.

„Holistiline“ tähendabki terviklikkust ja sõnatüvi tuleneb kreekakeelsest sõnast holos, mis tähendab „kogu”, „terve”, „täielik”. Toon mõne näite, mida tähendab terviklik lähenemine inimesele. 
Meie meel ja keha on omavahel seotud. Iga meie mõte ja tunne tekitab liikumise energiaväljas, seega mõjutab kõik, mis toimub me mõtetes ja tunnetes, ka otseselt meie füüsilist keha. Võib siis öelda, et anname ise tubli panuse nii haiguse kujunemisse kui tervise taastumisse. 
Meie minevik, olevik ja tulevik on ühe terviku osad. Me tuleme lapsepõlvest, kandes endaga kaasas kodust pärit mõtte- ja käitumismustreid, mis ei lase meil sageli täiskasvanuna täiel rinnal elada. Keskendudes ainult tänasele päevale ja mitte uurides probleemide minevikus peituvaid juuri, võivad lahendused jääda pinnapealseks ja ajutiseks. Kõlab ehk kummaliselt, aga me tõepoolest saame täna luua endale õnneliku lapsepõlve! 
Inimest ei saa välja rebida perekonnasüsteemist. Saame elu oma vanematelt. Side vanematega on üks tähtsamaid sidemeid, mis mõjutab meid läbi kogu elu, ka siis, kui vanemad on siit ilmast juba lahkunud. See on hingetasandil loodud ühendus, mis kestab igavesti. Ka selle tõsiasja mõistmine muudab inimese terviklikumaks ja õnnelikumaks.

Mis seansi ajal toimub?

Holistilise regressiooniteraapia seanss algab vestlusega, kus otsime koos vastust küsimustele: mis ei lase sul täna täiel rinnal elada? mida soovid oma elus muuta? Kuid sageli ainult vestlemisest ja intellektuaalsest mõistmisest ei piisa. Minevikust pärit uskumused ja traumad asuvad sügaval keha rakumälus – ainult mõistuse abil on neile võimatu juurde pääseda. Siin tuleb appi rännak. Sa lebad lõdvestunult kinnisilmi voodil. Tegu ei ole hüpnoosiga, vaid sa oled täiesti teadlik iseendast ja ümbrusest. Me vestleme, mina annan sulle juhtnööre ja esitan abistavaid küsimusi ning aitan sul sel moel sisemaailmas rännata.

Rännaku alguses kasutan lihtsaid lõdvestustehnikaid, et su keha ja meel rahuneksid ning sa suudaksid pilgu endasse pöörata. Nii pääseme ligi alateadvusele ja saame oma aja ära elanud uskumusi mõista ja muuta

Seansi ajal külastad kujutluses kohti ja inimesi ning koged olukordi, mis on sulle su elust tuttavad. Võid kogeda mälestuspilte lapsepõlvest, mis sulle tookord pahameelt valmistasid või valu tegid, kuid mille oled sügavale endasse peitnud. Hirmust valu tunda kardetakse sageli endasse vaadata ning tundeid kogeda ja välja elada, kuid tea, et hirmutav on vaid see, mis on tundmatu, mida oled eitanud ja enesegi eest peitnud. Hirmule otsa vaadates ja seda tundma õppides vabaneb määratu hulk eneseusaldust, rahu ja rõõmu. Selline tunnete kogemine on holistilise regressiooniteraapia üks olulisi toimemehhanisme. Emotsioonid on ju energia. Iga probleem, mille oleme pikka aega lahendamata jätnud ja alla surunud, samuti iga negatiivne emotsioon nagu hirm, viha, süütunne või häbi, mis meis pesitseb, muutub blokeeringuks energiasüsteemis. Tekib väsimus, kasvab ärevus ja lõpuks võib kujuneda füüsiline haigus. Kui blokeeringud on kõrvaldatud, pääseb lõksujäänud (elu)energia vabalt voolama, keha saab kasutusele võtta oma loomulikud ressursid ja end ise tervendada.

Järgmise sammuna tuleb õppida enese teadvustamist ja igas hetkes kohal olemist, et tabada ära, kui jälle minevikust pärit mõtteid heietad ja vanaviisi – vihastades, pettudes, solvudes või muul moel reageerid. Sa ei ole enam see väike laps, kes toona hätta jäi, sest oli teiste (enamasti vanemate) ebatervete reageeringute meelevallas ega suutnud enda eest seista. Sa taipad, et su hakkamasaamine ei sõltu teiste inimeste arvamusest või heakskiidust. Täna oled sa võimeline võtma vastutuse oma elu eest, sa suudad muuta oma mõtteid enda ja elu kohta ning kasutada märksa elutervemaid reageerimis- ja käitumisviise. Sa oled võimeline looma endale just sellise elu, millest unistad.

Minu kui terapeudi ülesanne on sind toetada ja julgustada ning luua sulle turvaline, usaldusväärne ja süüdistustest vaba ruum endasse vaatamiseks ning mõtete ja tunnete teadvustamiseks. Ükski tehnika ise ei tervenda, olulisim on just teadvustamise protsess!

Millist tulemust võiksid teraapiast oodata?

  • Sa õpid vaatama oma elu justkui kõrgemalt: märkad seniseid mustreid, mis on su edasiliikumist takistanud ning õpid mõistma oma valulistesse kogemustesse peidetud õppetunde. Tänu teadlikkuse kasvule on võimalik vanast kerge südamega lahti lasta ja näoga uue, õnnelikuma elu poole pöörduda.
  • Sa õpid enda sisse vaatama selle asemel, et tähelepanuga koguaeg endast väljaspool olla. Nii kuuled, mida su süda ihkab. Südame tarkust kuulates saad teha kõige õigemad otsused.
  • Sa õpid lõdvestuma ja oma keha märguandeid tähele panema. 
  • Su tunded muutuvad sügavaks, sina ise ehedaks ja nii on teistel – lähedastel ja kolleegidel – sinuga lihtsam suhelda.
  • Sa õpid kujutlust kasutama. Mõtetega loome ju oma elu!
  • Kuna energia pääseb kehas vabalt liikuma, võid ühtäkki avastada, et su ees on suur hulk võimalusi ja üksnes sinust endast sõltub, millise raja sa valid.
  • Kõige selle tulemusena muutub su elu lihtsaks ja nauditavaks, sa õpid enda üle rõõmustama. Tasub ju proovida? Astu esimene samm: registreeri end holistilisse teraapiasse!
  • Erinevat tüüpi seansside tasu kohta saad infot sellelt lehelt.
  • Teraapiast, tööst enda mõtete, emotsioonide ja unistustega on palju lugemismaterjali mu blogis.  

Aeg uue Mina jaoks

Seansside päevadeks oleks hea end muudest kohustustest vabastada. Kui see on keeruline, siis võiksid vähemalt paariks tunniks pärast seanssi võtta aja vaid iseendale. Nii saab uus energia kehas oma tervendustööd teha.

Tavaliselt on seansside vahel nädal-poolteist, et taipamised enda sees läbi töötada ja uus teadlikkus igapäevaellu integreerida. Vahel annan ka koduülesandeid, nt hingamis- või lõdvestamisharjutusi.

Muutused jätkuvad nädalate, isegi kuude möödudes pärast teraapiat, sest holistiliste seanssidega on alus pandud olulistele paranemisprotsessidele. Pead vaid olema tähelepanelik ja uudishimulik, et muutusi märgata ja olla valmis uute uste avanemiseks. Ja kindlasti tuleb uut moodi mõtlemist-elamist hoolsalt iga päev harjutada.

Kellele holistiline regressiooniteraapia ei sobi?

Rännak ei ole sobiv ägeda kriisi- või šokiseisundi puhul (näiteks värske lein), kui inimene on kaotanud adekvaatse enesetaju. Sellistel puhkudel on parem tööviis nõustamine.

Alateadvusega töötavate tehnikate (nagu holistiline rännak) puhul peab kliendi isiksus olema juba piisavalt organiseeritud ja eneseteadlik, et ta suudaks ennast kõrvalt vaadata ja end peegeldada. Ta peab suutma teha järeldusi ning luua mineviku ja oleviku vahelisi seoseid. Seetõttu on holistilisse regressiooniteraapiasse oodatud inimesed, kel vanust vähemalt 20 aastat. Nooremate jaoks on nõustamine.

Kuna positiivse teraapiatulemuse saavutamise eelduseks on kliendipoolne vastutuse võtmine oma elu ja õnne eest, siis ei sobi see teraapia inimesele, kes ootab, et terapeut kogu töö üksi ära teeks. Teraapia on eelkõige kliendi ja terapeudi koostöö, mis põhineb vastastikusel austusel, avatusel ja aususel.

Holistiline rännak toimub muutunud teadvusseisundis ning ei sobi seetõttu neile, kel on diagnoositud skisofreenia või teised psühhootilised häired,  kelle psüühikahäirete põhjuseks on ajukahjustused või kes on narkootiliste ainete mõju all. Ka antidepressandid võivad rännaku mõju oluliselt vähendada. 

NB! Holistiline regressiooniteraapia ei asenda psühhiaatrilist ravi.

*** *** ***

Helen

Käisin kahel korral sinu vastuvõtul ning tegin läbi oma elu esimesed kaks rännakut. Olin siis vaimustatud sellest meetodist, nendest sümbolitest, mis minu sisemusest ilmusid ja nüüd 3 kuud hiljem vaimustus kestab. Need kujundid, märksõnad ja tunded minu sisemaailmast saadavad mind siiani ja nii mõnigi keeruline pundar on hargnema hakanud. Tahan sind väga tänada, et mind kuulasid, tagasi peegeldasid ja et mul ennast ise oma vastusteni jõuda aitasid.

Merike 

Tahtsin öelda sulle, et mul on hea meel, et ma sinu juurde sattusin ja hea meel, et oled kirjutanud need artiklid. Olen ristteel ja valmis kuulama oma südamehäält ja intuitsiooni, kus suunas ma edasi lähen. Aitäh sulle!

Merike
Mitte midagi siin ilmas ei toimu juhuslikult :) Väga raske aasta oli, kui oled selle augu põhjas, siis tundub, et see oli halvim, mis minuga juhtuda sai. Läheb aeg edasi, siis kaldun arvama, et see oli vajalik ja parim, mis juhtuda sai :). Olen sinu peale ja teraapia peale mõelnud, see aitas mind tõesti.
Ma olen tõesti tänulik.

Aino
Tahtsin tänada toreda ja huvitava kogemuse eest esimesel teraapiaseanssil.
Hinges on rõõmus ja hea tunne. Mõtlen rännakus nähtud värvidele ja sümbolitele ja leian selgitusi enda jaoks. Tore on selliseid asju avastada ja kogeda!

Kristi

Olin varem kokku puutunud mitme teraapialiigiga: NLP, gestaltteraapia ja psühhodraama. Kõik need teraapiad toimusid grupis. Kuna holistiline teraapia toimub vaid kliendi ja terapeudi vahel, siis otsustasin proovida. Siin tegeleb terapeut ainult minu ja mu probleemiga.

Põhiline ootus teraapiale oli eelkõige see, et leiaksin jälle üles hingerahu ja õnnetunde. Ega ma ei teadnudki enne teraapiat päris täpselt, mis mu negatiivse enesetunde põhjuseks on. Pigem oli tegu üldise rahulolematusega. Teraapia käigus selgus, et õige mitme mu probleemi põhjuseks on vähene enesekehtestamise oskus, oma piiride kehv tundmine ja ka mõningad hirmud.

Seanssidel üllatas, kui palju huvitavaid pilte rännaku ajal silme ette ilmub! Kogesin väga sügavaid tundeid ja elamusi, mida igapäevases elus niisama ei koge. Veel oli üllatav, kuidas mõni varasem väike episood võib elu väga negatiivselt mõjutada, mille peale ise oma probleemi vaagides ei tule. Seanssidel meeldis ka, et terapeut andis võimaluse oma viha füüsiliselt välja elada – patja taguda ja „mõõgaga“ vehkida. Lisaks tuli mul oma viha välja karjuda, mis oli alguses harjumatu ja ebamugav. Hästi mõjus oma piiride paikapanemise harjutus. Ma usun, et teraapia õnnestumine sõltub suuresti ka sellest, kui avatud klient ise on. Mina usaldasin oma terapeuti 100%.

Tundsin ennast pärast igat seanssi suurepäraselt. Minus vallandus meeletu energia! Olin rõõmus ja kõik inimesed tänaval olid ilusad koos minuga. Holistiline teraapia oli seni kogetud teraapiatest kindlasti kõige võimsam.

Tänaseks on teraapiast möödas poolteist aastat, kuid ma tunnen selle kasu ka praegu. Näiteks kadus ära mu hirm, ma suudan end nüüd paremini kehtestada nii abikaasa kui ämmaga. Ma usun, et iga teraapia viib lähemale paremaks inimeseks saamisele. Kui see ei aita ka elu täielikult muuta (seda oleks vist naiivne tahta?), siis vähemalt viib ta kasvõi kukesammu võrra hingerahule.