Holistiline teraapia – terviklik lähenemine inimesele

Holistiline teraapia on põnev retk inimese sisemaailma, mis aitab õigeid küsimusi esitada, taibata ja terveneda.

Holistiline teraapia käsitleb inimest ühtse tervikliku süsteemina, see tähendab, et inimese keha, mõtted, emotsioonid ja tema hing moodustavad ühtse jagamatu terviku. Me ei saa terveneda ega rahulolu või õnnetunnet kogeda, kui keskendume vaid ühele osale endast. Meditsiin on keskendunud eeskätt haiguste diagnoosimisele ja ravimisele, aga elujõu või elurõõmu kadumise korral on arstid sageli üsna abitud. Kui oled energia ja elurõõmu kadumist kogenud, siis küllap tead, et tabletid siin ei aita. Ja kui oled eluga tupikusse jõudnud, pole perearst enamasti see inimene, kes oskab sulle nõu anda, kuidas oma südant kuulata või hingeteed käia.

„Holistiline“ tähendabki terviklikkust ja sõnatüvi tuleneb kreekakeelsest sõnast holos, mis tähendab „kogu”, „terve”, „täielik”. Toon mõne näite, mida tähendab terviklik lähenemine inimesele. 
Meie meel ja keha on omavahel seotud. Iga meie mõte ja tunne tekitab liikumise energiaväljas, seega mõjutab kõik, mis toimub me mõtetes ja tunnetes, ka otseselt meie füüsilist keha. Võib siis öelda, et anname ise tubli panuse nii haiguse kujunemisse kui tervise taastumisse. 
Meie minevik, olevik ja tulevik on ühe terviku osad. Me tuleme lapsepõlvest, kandes endaga kaasas kodust pärit mõtte- ja käitumismustreid, mis ei lase meil sageli täiskasvanuna täiel rinnal elada. Keskendudes ainult tänasele päevale ja mitte uurides probleemide minevikus peituvaid juuri, võivad lahendused jääda pinnapealseks ja ajutiseks. Kõlab ehk kummaliselt, aga me tõepoolest saame täna luua endale õnneliku lapsepõlve! 
Inimest ei saa välja rebida perekonnasüsteemist. Saame elu oma vanematelt. Side vanematega on üks tähtsamaid sidemeid, mis mõjutab meid (nii heas kui halvas) läbi kogu elu, ka siis, kui vanemad on siit ilmast juba lahkunud. Selle tõsiasja mõistmine aitab endast paremini aru saada ja oma õnnelikku elu üles ehitada. 

Mis seansi ajal toimub?

Holistilise teraapia seanss algab vestlusega, kus otsime koos vastust küsimustele: mis ei lase sul täna täiel rinnal elada? mida soovid oma elus muuta? Kuid sageli ainult vestlemisest ja intellektuaalsest mõistmisest ei piisa. Minevikust pärit uskumused ja traumad asuvad sügaval keha rakumälus – ainult mõistuse abil on neile võimatu juurde pääseda. Siin tuleb appi rännak. Sa lebad lõdvestunult kinnisilmi voodil. Tegu ei ole hüpnoosiga, vaid sa oled täiesti teadlik iseendast ja ümbrusest. Me vestleme, mina annan sulle juhtnööre ja esitan abistavaid küsimusi ning aitan sul sel moel sisemaailmas rännata.

Rännaku alguses kasutan lihtsaid lõdvestustehnikaid, et su keha ja meel rahuneksid ning sa suudaksid pilgu endasse pöörata. Nii pääseme ligi alateadvusele ja saame oma aja ära elanud uskumusi mõista ja muuta.

Seansi ajal külastad kujutluses kohti ja inimesi ning koged olukordi, mis on sulle su elust tuttavad. Võid kogeda mälestuspilte lapsepõlvest, mis sulle tookord valu valmistasid, kuid mille oled sügavale endasse peitnud. Hirmust valu tunda kardetakse sageli endasse vaadata ning tundeid kogeda ja välja elada, kuid tea, et hirmutav on vaid see, mis on tundmatu, mida oled eitanud ja enesegi eest peitnud. Hirmule otsa vaadates ja seda tundma õppides vabaneb määratu hulk eneseusaldust, rahu ja rõõmu. Selline tunnete kogemine on holistilise rännaku üks olulisi toimemehhanisme. Emotsioonid on ju energia. Iga probleem, mille oleme pikka aega lahendamata jätnud ja alla surunud, samuti iga negatiivne emotsioon nagu hirm, viha, süütunne või häbi, mis meis pesitseb, muutub blokeeringuks energiasüsteemis. Tekib väsimus, kasvab ärevus ja lõpuks võib kujuneda füüsiline haigus. Kui blokeeringud on kõrvaldatud, pääseb lõksujäänud (elu)energia vabalt voolama, keha saab kasutusele võtta oma loomulikud ressursid ja end ise tervendada.

Järgmise sammuna tuleb õppida enese teadvustamist ja igas hetkes kohal olemist, et tabada ära, kui jälle minevikust pärit mõtteid heietad ja vanaviisi – vihastades, pettudes, solvudes või muul moel reageerid. Sa ei ole enam see väike laps, kes toona hätta jäi, sest oli teiste (enamasti vanemate) ebatervete reageeringute meelevallas ega suutnud enda eest seista. Sa taipad, et su hakkamasaamine ei sõltu teiste inimeste arvamusest või heakskiidust. Täna oled sa võimeline võtma vastutuse oma elu eest, sa suudad muuta oma mõtteid enda ja elu kohta ning kasutada märksa elutervemaid reageerimis- ja käitumisviise. Sa oled võimeline looma endale just sellise elu, millest unistad.

Minu kui terapeudi ülesanne on sind toetada ja julgustada ning luua sulle turvaline, usaldusväärne ja süüdistustest vaba ruum endasse vaatamiseks ning mõtete ja tunnete teadvustamiseks. Ükski tehnika ise ei tervenda, olulisim on just teadvustamise protsess!

Millist tulemust võiksid teraapiast oodata?

  • Sa õpid vaatama oma elu justkui kõrgemalt: märkad seniseid mustreid, mis on su edasiliikumist takistanud ning õpid mõistma oma valulistesse kogemustesse peidetud õppetunde. Tänu teadlikkuse kasvule on võimalik vanast kerge südamega lahti lasta ja näoga uue, õnnelikuma elu poole pöörduda.
  • Sa õpid enda sisse vaatama selle asemel, et tähelepanuga koguaeg endast väljaspool olla. Nii kuuled, mida su süda ihkab. Südame tarkust kuulates saad teha kõige õigemad otsused.
  • Sa õpid lõdvestuma ja oma keha märguandeid tähele panema. 
  • Su tunded muutuvad sügavaks, sina ise ehedaks ja nii on teistel – lähedastel ja kolleegidel – sinuga lihtsam suhelda.
  • Sa õpid kujutlust kasutama. Mõtetega loome ju oma elu!
  • Kuna energia pääseb kehas vabalt liikuma, võid ühtäkki avastada, et su ees on suur hulk võimalusi ja üksnes sinust endast sõltub, millise raja sa valid.
  • Kõige selle tulemusena muutub su elu lihtsaks ja nauditavaks, sa õpid enda üle rõõmustama. Tasub ju proovida? 

Aeg uue Mina jaoks

Seansside päevadeks oleks hea end muudest kohustustest vabastada. Kui see on keeruline, siis võiksid vähemalt paariks tunniks pärast seanssi võtta aja vaid iseendale. Nii saab uus energia kehas oma tervendustööd teha.

Tavaliselt on seansside vahel nädal-poolteist, et taipamised enda sees läbi töötada ja uus teadlikkus igapäevaellu integreerida. Vahel annan ka koduülesandeid, nt hingamis- või lõdvestamisharjutusi.

Muutused jätkuvad nädalate, isegi kuude möödudes pärast teraapiat, sest holistiliste seanssidega on alus pandud olulistele paranemisprotsessidele. Pead vaid olema tähelepanelik ja uudishimulik, et muutusi märgata ja olla valmis uute uste avanemiseks. Ja kindlasti tuleb uut moodi mõtlemist-elamist hoolsalt iga päev harjutada.

Kellele holistiline teraapia ei sobi?

Rännak ei ole sobiv ägeda kriisi- või šokiseisundi puhul (näiteks värske lein), kui inimene on kaotanud adekvaatse enesetaju. Sellistel puhkudel on parem tööviis nõustamine.

Alateadvusega töötavate tehnikate (nagu holistiline rännak) puhul peab kliendi isiksus olema juba piisavalt organiseeritud ja eneseteadlik, et ta suudaks ennast kõrvalt vaadata ja end peegeldada. Ta peab suutma teha järeldusi ning luua mineviku ja oleviku vahelisi seoseid. Seetõttu on holistilisse teraapiasse oodatud inimesed, kel vanust vähemalt 20 aastat. Nooremate jaoks on nõustamine.

Kuna positiivse teraapiatulemuse saavutamise eelduseks on kliendipoolne vastutuse võtmine oma elu ja õnne eest, siis ei sobi see teraapia inimesele, kes ootab, et terapeut kogu töö üksi ära teeks. Teraapia on eelkõige kliendi ja terapeudi koostöö, mis põhineb vastastikusel austusel, avatusel ja aususel.

Holistiline rännak toimub muutunud teadvusseisundis ning ei sobi seetõttu neile, kel on diagnoositud skisofreenia või teised psühhootilised häired,  kelle psüühikahäirete põhjuseks on ajukahjustused või kes on narkootiliste ainete mõju all. Ka antidepressandid võivad rännaku mõju oluliselt vähendada. 

NB! Holistiline teraapia ei asenda psühhiaatrilist ravi.

Astu esimene samm: registreeri end holistilisse teraapiasse! Erinevat tüüpi seansside tasu kohta saad infot sellelt lehelt
Teraapiast, tööst enda mõtete, emotsioonide ja unistustega on palju lugemismaterjali ka mu blogis.  

Parimat soovides
Kadi Kütt