Holistiline teraapia – terviklik lähenemine inimesele
NB! Suvel toimuvad seansid vaid veebi teel.
Holistiline teraapia käsitleb inimest ühtse tervikliku süsteemina, see tähendab, et inimese keha, mõtted, emotsioonid ja tema hing moodustavad ühtse jagamatu terviku. Me ei saa terveneda ega rahulolu või õnnetunnet kogeda, kui keskendume vaid ühele osale endast. Meditsiin on keskendunud eeskätt haiguste diagnoosimisele ja ravimisele, aga näiteks elurõõmu kadumise korral on arstid üsna abitud. Kui oled energia ja elujõu kuhtumist kogenud, siis küllap tead, et tabletid siin ei aita. Ja kui oled eluga tupikusse jõudnud, pole tavaliselt perearst, isegi mitte psühhiaater see inimene, kes oskab sulle nõu anda, kuidas oma südant kuulata või hingeteed käia.
„Holistiline“ tähendabki terviklikkust ja sõnatüvi tuleneb kreekakeelsest sõnast holos, mis tähendab „kogu”, „terve”, „täielik”. Toon mõne näite, mida tähendab terviklik lähenemine inimesele.Meie meel ja keha on omavahel seotud. Mõtted ja emotsioonid on olemuselt energia. Energia tahab vabalt voolata, aga kui hirmust kriitika või hukkamõistu ees jätame oma hirmu, viha või muud negatiivsed emotsioonid väljendamata ja surume need alla, jääb emotsioonide energia kehasse justkui lõksu. Aja jooksul kujunevad organismis energiablokeeringud, mis kutsuvad esile väsimuse, ärevustunde, valu ja haigusi. Seega mõjutab kõik, mis toimub me mõtetes ja tunnetes, ka otseselt meie füüsilist keha. Võib siis öelda, et anname ise tubli panuse nii haiguse kujunemisse kui tervise taastumisse.
Me tuleme lapsepõlvest, kandes endaga kaasas kodust pärit mõtte- ja käitumismustreid, mis ei lase meil sageli täiskasvanuna täiel rinnal elada. Keskendudes ainult tänasele päevale ja mitte uurides probleemide minevikus peituvaid juuri, võivad lahendused jääda pinnapealseks ja ajutiseks.
Inimest ei saa välja rebida perekonnasüsteemist. Side vanematega on üks tähtsamaid sidemeid, mis mõjutab meid nii heas kui halvas läbi kogu elu, ka siis, kui vanemad on siit ilmast juba lahkunud. Selle tõsiasja mõistmine aitab endast, oma minevikukogemustest ja hingehaavadest paremini aru saada ning oma õnnelikku elu üles ehitada.
Mis seansi ajal toimub?
Holistilise teraapia seanss algab vestlusega, kus otsime koos vastust küsimustele: mis ei lase sul täna täiel rinnal elada? mida soovid oma elus muuta? Kuid sageli ainult vestlemisest ja intellektuaalsest mõistmisest ei piisa. Minevikust pärit uskumused ja traumad asuvad sügaval keha rakumälus – ainult mõistuse abil on võimatu neile ligi pääseda. (Pealegi on naiivne arvata, et sellesama vildaka mõistuse abil, mis probleemid on algselt loonud, püüame end terveks ravida.) Kui me oma sügavalt juurdunud hirme ja kannatusi ei teadvusta, saboteerivad need meid meie enese teadmata. Siin tuleb appi rännak. Sa lebad lõdvestunult kinnisilmi voodil. Tegu ei ole hüpnoosiga, vaid sa oled täiesti teadlik iseendast ja ümbrusest. Me vestleme, mina annan sulle juhtnööre ja esitan abistavaid küsimusi ning aitan sul sel moel sisemaailmas rännata.
Rännaku alguses kasutan lihtsaid lõdvestustehnikaid, et su keha ja meel rahuneksid ning sa suudaksid pilgu endasse pöörata. Nii pääseme ligi alateadvusele, keha rakumälule ja allasurutud emotsioonidele ning saame oma aja ära elanud uskumused päevavalguse kätte tuua ja need muuta.
Seansi ajal külastad kujutluses kohti ja inimesi ning koged olukordi, mis on sulle su elust tuttavad. Võid kogeda situatsioone lapsepõlvest, mis sulle tookord valu valmistasid, kuid mille oled sügavale endasse peitnud. Hirmust valu tunda kardame sageli endasse vaadata ning tundeid kogeda ja välja elada, kuid tea, et hirmutav on vaid see, mis on tundmatu, mida oled eitanud ja enesegi eest peitnud. Et elada ehedat ja rõõmuküllast elu ning olla teadlik sellest, kes sa päriselt oled, ei jää sul muud üle, kui oma hirmudele otsa vaadata.
„Kas me peame ikka minevikus sobrama?“ on minult korduvalt küsitud. Mina
näen, et rännakust on võimalik saada järgmist kasu:
- Sa teadvustad, kuidas ja kelle poolt sind lapsepõlves hätta jäeti ja kuidas see sind täna ikka veel mõjutab.
- Sa lubad endal allasurutud emotsioone kogeda ja need siis keha rakumälust vabastada. Nii pääseb lõksujäänud energia vabalt voolama, keha saab kasutusele võtta oma loomulikud ressursid ja end ise tervendada.
- Sa koged omal nahal ja mõistad, et toona, lapsena polnud sul võimalik oma vajadusi ja tundeid väljendada, kuna olid teiste (enamasti vanemate) ebatervete reageeringute meelevallas. Seetõttu hakkasid kasutama mingit käitumisviisi (põgenesid toast, jonnisid, muutusid "nähtamatuks" vms), mis aitas tookord kuidagi toime tulla, kuid täna enam ei toimi.
- Rännaku käigus annad oma sisemisele lapsele kõike seda, millest minevikus ilma jäid ja kohtled enda hirmunud osa armastuse ja kaastundega, ei võitle selle vastu ega püüa tast lahti saada. Oma sisemist last vaid kujutluses lohutades ja aidates tervendame ennast väga sügaval tasandil.
- Ja lõpuks saad end toonasest endast distantseerida sel moel, et vaatad oma sisemist last eemalt ja taipad: halvad kogemused on vaid mälestused minevikust, millest oleks arukas lahti lasta. Samuti taipad, et nüüd, täiskasvanuna on sul ressurssi käituda uutmoodi – oma vajadusi ja emotsioone väljendada ning enda eest seista. See ongi teraapia kõige olulisem eesmärk: teha negatiivsetest kogemustest järeldused, lasta lahti minevikuloost, leida enda seest üles isiklik vägi ja hakata seda kasutama.
Järgmise sammuna tuleb õppida enese teadvustamist ja igas hetkes kohal olemist, et tabada ära, kui jälle minevikust pärit mõtteid heietad ja vanaviisi – vihastades, pettudes, solvudes või muul sarnasel moel reageerid. Sa ei ole enam see väike laps, kes toona hätta jäi ega suutnud enda eest seista, su hakkamasaamine ei sõltu enam teiste inimeste arvamusest või heakskiidust. Täna oled sa võimeline võtma vastutuse oma elu eest, sa suudad muuta oma mõtteid enda ja elu kohta ning kasutada märksa elutervemaid reageerimis- ja käitumisviise. Sa oled võimeline looma endale just sellise elu, millest unistad ning lähtuma oma sisemisest tõest.
Minu kui terapeudi ülesanne on sind toetada ja julgustada, näidata sulle, et see, mida sa otsid, on su sees juba olemas. Samuti loon sulle turvalise, usaldusväärse ja süüdistustest vaba ruumi kõikide mõtete ja tunnetega tegelemiseks. Ükski meetod, kontseptsioon ega tehnika, ükskõik kui tuntud või populaarne, ei tervenda, olulisim on avatud süda, valmisolek tõeliselt kohal olla, näha ja kuulda.
Millist tulemust võiksid teraapiast oodata?
- Sa õpid vaatama oma elu justkui kõrgemalt: märkad seniseid mustreid, mis on su edasiliikumist takistanud ning õpid mõistma oma valulistesse kogemustesse peidetud õppetunde. Tänu teadlikkuse kasvule on võimalik vanast kerge südamega lahti lasta ja näoga uue, õnnelikuma elu poole pöörduda.
- Sa õpid enda sisse vaatama selle asemel, et tähelepanuga koguaeg endast väljaspool olla. Nii kuuled, mida su süda ihkab. Südame tarkust kuulates saad teha kõige õigemad otsused.
- Sa õpid lõdvestuma ja oma keha märguandeid tähele panema.
- Su tunded muutuvad sügavaks, sina ise ehedaks ja nii on teistel – lähedastel ja kolleegidel – sinuga lihtsam suhelda.
- Sa õpid kujutlust kasutama. Mõtetega loome ju oma elu!
- Kuna energia pääseb kehas vabalt liikuma, võid ühtäkki avastada, et su ees on suur hulk võimalusi ja üksnes sinust endast sõltub, millise raja sa valid.
- Kõige selle tulemusena muutub su elu lihtsaks ja nauditavaks, sa õpid enda üle rõõmustama. Tasub ju proovida?
Aeg uue Mina jaoks
Seansside päevadeks oleks hea end muudest kohustustest vabastada. Kui see on keeruline, siis võiksid vähemalt paariks tunniks pärast seanssi võtta aja vaid iseendale. Nii saab uus energia kehas oma tervendustööd teha.
Tavaliselt on seansside vahel nädal-poolteist, et taipamised enda sees läbi töötada ja uus teadlikkus igapäevaellu integreerida. Vahel annan ka koduülesandeid, nt hingamis- või lõdvestamisharjutusi.
Muutused jätkuvad nädalate, isegi kuude möödudes pärast teraapiat, sest holistiliste seanssidega on alus pandud olulistele paranemisprotsessidele. Pead vaid olema tähelepanelik ja uudishimulik, et muutusi märgata ja olla valmis uute uste avanemiseks. Ja kindlasti tuleb uut moodi mõtlemist-elamist hoolsalt iga päev harjutada.
Kellele holistiline teraapia ei sobi?
Rännak ei ole sobiv ägeda kriisi- või šokiseisundi puhul (näiteks värske lein), kui inimene on kaotanud adekvaatse enesetaju. Sellistel puhkudel on parem tööviis nõustamine.
Alateadvusega töötavate tehnikate nagu holistiline rännak puhul peab kliendi isiksus olema juba piisavalt organiseeritud ja eneseteadlik, et ta suudaks ennast kõrvalt vaadata ja end peegeldada. Ta peab suutma teha järeldusi ning luua mineviku ja oleviku vahelisi seoseid. Seetõttu on holistilisse teraapiasse oodatud inimesed, kel vanust vähemalt 20 aastat.
Kuna positiivse teraapiatulemuse saavutamise eelduseks on kliendipoolne vastutuse võtmine oma elu ja õnne eest, siis ei sobi see teraapia inimesele, kes ootab, et terapeut kogu töö üksi ära teeks. Teraapia on eelkõige kliendi ja terapeudi koostöö, mis põhineb vastastikusel austusel, avatusel ja aususel.
Holistiline rännak toimub muutunud teadvusseisundis ning ei sobi seetõttu neile, kel on diagnoositud skisofreenia või teised psühhootilised häired, kelle psüühikahäirete põhjuseks on ajukahjustused või kes on narkootiliste ainete mõju all. Ka antidepressandid võivad rännaku mõju oluliselt vähendada.
NB! Holistiline teraapia ei asenda psühhiaatrilist ravi.
Astu esimene samm: registreeri end holistilisse teraapiasse! Erinevat tüüpi seansside tasu kohta saad infot sellelt lehelt.
Teraapiast ja terapeudi rollist saad lugeda ka mu blogist:
- "Õnneliku elu otsingul. Teraapia ja terapeudi roll hingeravis"
- "Teadmistest ja tundetarkusest teraapias"
Parimat soovides
Kadi Kütt