„Keha räägib seda, mida sõnad ei suuda,“ on öelnud tantsija ja koreograaf Martha Graham. Joogaõpetaja ja psühhoterapeudina tean, et keha on väga tark ja aus, ta annab meile alati märku, kui oleme temaga hästi ümber käinud, aga kutsub korrale ka siis, kui oleme tema suhtes tähelepanematud või hoolimatud. Et keha tarka häält kuulda, tuleb meil oma kehaga heas ühenduses olla.
On terve hulk lihtsaid kehateadlikkust suurendavaid harjutusi, mida saame praktiseerida muude igapäevategevuste käigus. Ole järjekindel! Mõne aja pärast saab keha tähelepanemisest tore ja, mis peaasi, õnnelikuks tegev ning rahu ja tasakaalu andev harjumus.
Õpi oma keha kuulama, siis kuuled, mida ta sulle su harjumuste kohta ütleb.
- Tunneta kehaasendit. Kas mõni koht on pinges? Tunned end ebamugavalt? Säti oma asend mugavaks ja lase kehapinge vabaks – välja hingates lõdvesta kõik lihased. Kõige lihtsam on alustada käte lõdvestamisest. Kujutle, kuidas su käed valguvad justkui tina täis ja vajuvad raskelt sülle.
- Tunneta keha seestpoolt. Tunned sa kogu keha täitvat energiat? See võib olla kerge surin või soojus, aga vahel on lihtsalt selline tunne, nagu oleksid seest vaikne ja tühi.
- Pööra trepist käies tähelepanu igale astmele, igale sammule, pane tähele oma hingetõmbeid. Kui hingamine muutub pinnapealseks või raskeks, siis pea pausi ja lase hingamisel rahuneda. Kui rahuneb hingamine, rahuneb kogu keha.
- Harjuta teadlikkust poes kassajärjekorras seistes või valgusfoori rohelist tuld oodates. Koge ja tunne ootamise tunnet. Ole teadvel oma kehaliigutustest ja mõtetest, samuti kärsitusest ja tüdimusest. Kui märkad neid negatiivseid tundeid, siis saad aegsasti midagi ette võtta, et takistada neil krooniliseks muutumast või haiguseks kujunemast.
- Liigu hoogsalt, et energia saaks kehas vabalt ringelda. Kasuta lifti asemel treppi, pargi auto kaubanduskeskuse ustest võimalikult kaugele.
- Kui teed trenni, siis ära tegele samal ajal televiisori vaatamise, muusika kuulamise või lobisemisega. Ole täielikult kohal – jälgi hingamist, tunneta igat liigutust! Siis saad treenida just sulle paraja koormusega ega pinguta üle.
- Ole eriti tähelepanelik ja ärgas siis, kui kiirustad. Jälgi, mis su kehas ja meeles sel ajal toimub, kuidas kiirustamine su tasakaalu mõjutab ja stressi suurendab. Kui märkad stressi, saad teadlikult end lõdvestada ja nii ei „võitle“ keha end võhmale.
- Harju jälgima oma emotsionaalset seisundit. Harjuta endalt küsima: „Mis mu sees praegu toimub?“ Põhimõte on jällegi sama – kui teadvustad, et miski sind häirib või sulle ei sobi, saad kohe midagi ette võtta ega pea hiljem stressi või haigusega võitlema.
- Kui tööpäeva jooksul hakkab keskendumine hajuma, tee mõni sügav hingetõmme – see muudab keha ja meele erksaks ning suurendab tähelepanuvõimet.
- Tee päeva jooksul oma tegemistesse regulaarselt pause, et keskenduda ja saada teadlikuks kõigest, mis su sees ja ümber toimub. Võta endale aega lihtsalt vaikuses istumiseks, jalutamiseks või pikutamiseks. Tee seda näiteks pärast igat söögikorda. Vahel piisab tõepoolest 5-10 minutist, kuid kasu on suur – rahulik ja tasakaalus meel ja terve keha.
*** *** ***
Õpi oma keha kuulama, siis kuuled, mida ta sulle su harjumuste kohta ütleb.
Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!
Vastused puuduvad