Veri kehas liikuma!

Südamearstid rõhutavad, et veresoonkonna aktiveerimiseks ja tervisehädade ennetamiseks tuleb tuua oma päevadesse rohkem liikumist. Pane lihtsate võimlemisharjutustega veri kehas korralikult käima!
Pearinglus, käte-jalgade „suremine“ ja pidev külmatunne jäsemetes on viis, kuidas keha annab märku kehvast verevarustusest. Kahjuks on see üpris levinud probleem. Kui jätame kõrvale konkreetsed südame- ja veresoonkonna haigused, siis on vereringe häirete kõige levinum põhjus istuv elustiil, sundasend ja vähene liikumine. Kasuks ei tule ka stress, ülekaal, suitsetamine ja magamatus. Probleem võib vanusega süveneda, sest kõrgemas eas muutuvad veresooned jäigemaks ja see halvendab verevarustust veelgi.

Tänu südamele ja verele saavad keharakud hapnikku ja vabanevad süsihappegaasist, veri jagab organismis laiali toitained, koordineerib organite talitlust, hoiab ja ühtlustab kehatemperatuuri ning kaitseb organismi kahjulike ainete eest. Väga suur vastutus, kas pole? Idamaade tervendamistarkused ütlevad veel, et süda ja veri sümboliseerivad armastust ja elujõudu. Kui julgeme elu väljakutsed vastu võtta, oma südame teistele inimestele avada ning nende armastuse vastu võtta, on südamel lihtne oma tööd teha.

Nagu verel organismis, peaks ka meie päevades olema oma kindel ja rahulik rütm. Kas usaldad elu kulgu ja „voolad“ oma loomulikus rütmis või lased end teiste poolt survestada, võitled ja punnitad, hambad risti, tahtejõuga läbi oma päevade? Tasub meeles pidada, et südame ja vereringe tervises on väga olulisel kohal iseenda väärtustamine ja oma vajadustega arvestamine.

Südamearstid rõhutavad, et meil tuleb veresoonkonna aktiveerimiseks ja tervisehädade ennetamiseks tuua oma päevadesse rohkem liikumist. Hästi aitab kõndimine, ujumine, rattasõit ja loomulikult võimlemine. Valisin väga lihtsad võimlemisharjutused, mis parandavad organismi vereringlust ning aitavad südamel ja verel oma tähtsat tööd teha. Laseme siis armastusel ja elujõul südamesse ja südamest välja vabalt voolata!

HARJUTUSED 

Keha raputamine

Tõuse laua või televiisori tagant püsti ja pane muusika mängima. Raputa tempoka muusika rütmis umbes poole minuti jooksul ägedalt oma keha. Hoia keha samal ajal lõdvestunud! Nüüd puhka  paarkümmend sekundit, hingates aeglaselt ja sügavalt, seejärel korda raputamist.

Kogu keha raputamine aktiveerib ainevahetust ja kiirendab vereringet.

Varvastele tõus 

Seisa, jalad kergelt harkis. Hea on käega toetuda näiteks tooli seljatoele või uksepiidale. Sisse hingates tõuse varvastele, hoia asendit kümmekond sekundit, hingates sügavalt ja rahulikult. Koos väljahingamisega lasku taas taldadele. Tee seda harjutust nii kaua, kui on mugav.

Harjutus mõjub hästi säärte ja pahkluude lihastele. Toonuses lihased avaldavad veeniseintele survet ja suruvad verd südame poole, parandades nii vereringet ja vähendades trombide tekkimise ohtu. 

Randmeringid

Istu või seisa sirge seljaga. Siruta käed ette ja suru sõrmed rusikasse. Tee rahuliku hingamise saatel randmeringe. Alusta 5 ringiga sissepoole ja seejärel tee sama palju ringe väljapoole. Jälgi, et käed liiguvad ainult randmetest. Vahepeal lase käed puhkuseks alla ja raputa neid kergelt. Korda harjutust 3 korda. 

Pöia painutamine ja sirutamine

Istu joogamatile või vaibale ja siruta jalad ette. Painuta mõlemat jalalaba tugevalt enda poole ja siis siruta pöidasid nii kaugele, kui suudad. Tee seda 5-10 korda ja siis puhka. Korda harjutust nii kaua, kui on mugav. Labajalgade liikumine on rahulik ja sujuv, ilma järskude liigutusteta. Ka hingamine on kogu harjutuse ajal rahulik ja loomulik.

Harjutus venitab ja tugevdab pahkluud ümbritsevaid lihaseid. See parandab jalalabade vere- ja lümfivarustust ning hoiab ära jalgade paistetuse. 

Sitikas

Heida selili pinnale, mis ei ole väga pehme. Tõsta käed üles õlgade kohale ja jalad puusade kohale. Põlved on pisut kõverad, õlad lebavad lõdvestunult matil. Raputa käsi ja jalgu ühe minuti jooksul nii kiiresti, kui suudad. Tunne, kuidas energiavibratsioon läbib kogu keha. Puhka ja lõdvestu vahepeal ning korda siis harjutust.

See Jaapanist pärit „sitikas“ aitab vabastada keha kogunenud pingetest ja parandab kapillaaride vereringet.

Tiivik

Seisa, jalad puusade laiuselt harkis ja jalalabad paralleelselt. Pööra ülakeha ühele ja siis teisele poole, säilitades koguaeg vertikaalset telge. Puusad on paigal, pea järgib keha liikumist. Lõdvestunud käed liiguvad ainult kerepöörde mõjul ja patsutavad iga pöörde ajal keha, lüües energia ja vere kehas liikuma. Pööra end just nii tugevasti, kui selg lubab. Tee seda harjutust nii kaua, kui on mugav.

Harjutused koos fotodega leiad siit. NB! Viimast harjutust (Tiivik) PDF-s ei ole. 

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Praktilised nõuanded hingevaluga toimetulekuks
Järgmine
Avaliku esinemise ime

Vastused puuduvad

Email again: