Seedimise soodustamiseks

Kui õppisin joogaõpetajaks, manitseti meid pöörama erilist tähelepanu seedimisele, kuna Idamaade tervishoius peetakse halba seedimist suure osa haiguste põhjuseks. Kui elaksid Indias või Hiinas ja käiksid aastatuhandevanuseid tervendamismeetoteid praktiseeriva arsti juures, esitaks ta sulle mis tahes kaebuse korral kindlasti küsimusi ka seedimise kohta ning jagaks nõuandeid ja drooge selle parandamiseks. Seedimine on füüsilise ja vaimse tervise seisukohalt väga tähtis!
Tänapäeval on kahjuks seedimisprobleemid saanud igapäevaseks osaks paljude inimeste elus. Kõhuvalu, gaasid, kõrvetised, raskustunne pärast sööki ja kõhukinnisus on vaid üks osa vaevustest. Ka pidev väsimus, uimasus ja nahaprobleemid viitavad kehvale seedimisele. Lausa 70% meie immuunsüsteemist on seotud soolestiku ja selle mikroflooraga.

Alltoodud harjutustega „masseerid“ oma seedeorganeid, mille tulemusel nende vere- ja toitainete varustus paraneb. Kui tervendav energia pääseb organites vabalt liikuma, saab seedetuli eredalt põleda, nagu ütlevad Idamaade tervisetargad. Tee täpselt nii palju, kui keha lubab – ülepingutamine ei tule kuidagi kasuks. Harjutuste vahepeal puhka ja lõdvestu. Üks oluline nüanss veel: hea seedimine on otseselt seotud õige hingamisega. Harjutusi tehes olgu hingetõmbed rahulikud ja sügavad.
Nagu öeldud, on seedimine elutähtis ja vajab seetõttu pidevat tähelepanu ja regulaarset harjutuste praktiseerimist. Aga unustada ei tohiks sedagi, et lisaks füüsilistele harjutustele vajab keha seedesüsteemi tõhusaks tööks ka tervislikku toitu, piisavalt vedelikku, regulaarset liikumist, kindlat päevarütmi ja kosutavat puhkust.

HARJUTUSED

Tuule vabastamine

Heida selili. Hinga sügavalt sisse ja hoia hinge kinni. Kõverda parem jalg ja suru see kõhule, hoides kätega põlve ümbert kinni. Vasak jalg on samal ajal sirge. Nüüd tõsta pea ja aseta laup vastu põlve või too sellele võimalikult lähedale. Hoia asendit nii kaua, kui suudad. Seejärel vabasta käed ning lase pea ja jalg põrandale. Hinga rahulikult ja puhka. Korda sama teise jalaga.

Kobra

Heida kõhuli. Otsaesine on maas ja võimalikult sirged käed seljal sõrmseongus. Jalad on koos ja sirged. Sisse hingates tõsta pea ja rulli ülakeha üles. Kujutle, kuidas keegi justkui tõmbab sind kätest tahapoole. Hoia asendit 5-10 sekundit ning hinga asendis olles sügavalt ja ühtlaselt. Nüüd langeta ülakeha ja vabasta käed. Puhka ja tee harjutust veel mõned korrad.

Kehapööre istudes

Istu kandadele (kui põlved seda ei luba, siis toolile nii, et jalatallad on kindlalt maas). Aseta parem käsi vasakule põlvele, vasaku käe sõrmed toetuvad selja taga põrandale. Pööra ülakeha nii palju vasakule, kui võimalik, hoides selg sirge. Vaata üle vasaku õla nii, et lõug on õla kõrgusel. Hoia asendit, hingates kõhuga rahulikult ja sügavalt. Tee harjutust ka paremale poole.

Kehapööre lamades

Lama selili, sirged käed õlgade kõrgusel põrandal. Kõverda põlved ja tõsta jalad. Välja hingates langeta kõverdatud jalad vasakule poole põrandale (või nii kaugele, kui suudad). Hoia käed ja õlad samal ajal põrandal. Sisse hingates too jalad uuesti üles keskele. Välja hingates langeta jalad paremale poole, sisse hingates too tagasi keskele. Korda harjutust 5-6 korda kummalegi poole, seejärel siruta jalad ja langeta põrandale.

Ettepainutus istudes

Istu põrandal, põlved sirged. Sügavalt sisse hingates siruta käed üles, välja hingates painuta end võimalikult sirge seljaga ette. Haara kätega varvastest (või sealt, kust ulatad, näiteks pahkluudest). Hinga asendis olles nii sügavalt, et ka selg liigub hingamisega kaasa. Hoia asendit 10-20 sekundit, seejärel siruta end. Kui selg lubab, korda harjutust.

Seedimisharjutused koos fotodega. Harjutused ilmusid augustis 2015 ajakirjas "Tiiu".

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Õpi pausi pidama!
Järgmine
Hea enesetunde levitamine kehas

Vastused puuduvad

Email again: