Abiks kirjatsurale

Too oma päevadesse loomingut! Väide, et loovus on seotud tervisega, võib paista kummalisena. Kes on varem kuulnud, et arst määraks haiguse ennetamiseks või raviks maalimise, tantsimise, aiatöö, kudumise või blogimise?
Dr Lissa Ranklin („Mõttejõul terveks“) on teaduslikele tõenditele tuginedes veendunud, et loominguline eneseväljendamine kutsub esile stressi leevendavad lõõgastusreaktsioonid: meel rahuneb, hirm ja ärevus leevenevad, stressireaktsioon lülitub välja ja keha lõdvestub. Loominguline eneseväljendamine vallandab kehas endorfiine, vähendab depressiooni ja ärevust, leevendab füüsilist valu, alandab vererõhku ja kortisoolitaset. Niisuguses lõdvestunud seisundis suudab keha end ise tervendada.
Siinseid mõtteid kirja pannes olen inspiratsiooni saanud ühest algajatele blogipidajatele adresseeritud Ameerika ajakirjast ja lisanud kodumaiseid innustavaid näpunäiteid. Mind on need juhtnöörid aidanud – julgust andnud ja vanu tõdesid meelde tuletanud. Ehk aitavad sindki, kui tunned soovi oma mõtteid kirjasõnas teistega jagada.
  1. Leia iga päev aega kasvõi paari rea kirjapanekuks.
  2. Määratle oma prime time ja kasuta seda aega kirjutamiseks.
  3. Pane iga pähekargav idee kohe kirja. Kanna endaga kaasas spetsiaalset märkmikku või diktofoni või salvesta mõtted nutitelefoniga.
  4. Võta üks juhuslik lause ja lihtsalt hakka kirjutama, tee sellest lausest lugu. 
  5. Otsi kirjutamiseks mõnusaid kohti, mis sind inspireerivad: kohvik, raamatukogu, pargipink, jõekallas...
  6. Loe teiste samalaadseid kirjutisi. Märka, mis teiste kirjutistes muudab sind kadedaks – õpi sellest!
  7. Uuri enne kirjutama asumist teemakohast materjali.
  8. Kasuta online suhtlusportaale, et saada materjali kirjutatava teema kohta.
  9. Arenda paremat ajupoolkera: mediteeri, unista, tegele vaba kirjutamisega.
  10. Sa ei saa kirjutada kõigest. Vali oma nišš ja püsi fookuses. Mida rohkem kirjutad oma spetsiifilisest valdkonnast, seda suuremaks eksperdiks saad. Kui oled ekspert, siis lugejad usaldavad sind.
  11. Kasuta seda, mis on hästi toiminud, üha uuesti.
  12. Küsi oma töödele lugejatelt tagasisidet.
  13. Võta kirjutamist kui praktikat või harjutamist. Nii hoidud perfektsionismi küüsi langemast.
  14. Loo suhted oma isikliku Vaimu või Muusaga! Pöördu regulaarselt tema poole ja palu inspiratsiooni. Vaata vaimukat ja tõeliselt inspireerivat videot, kus Elizabeth Gilbert ("Söö, palveta, armasta") räägib sellest, et meil kõigil on oma geenius (exlusive creative genius), kes aitab tulla toime kirjutamise pinge ja kõrgete ootustega.
  15. Kirjanik Ray Bradbury soovitab selleks, et vaim loomisvalmis oleks, iga päev häid luuletusi lugeda. Luule avab kõik meeled ja hoiab neid virgena.
  16. Ära unusta, et lisaks inspiratsioonile eeldab hea tulemus ka palju tööd! Nii nagu igal alal on ka kirjutamises vaja paremaks saamiseks harjutada. Kirjandusloost on teada, et pea kõiki suurkujusid, kelle sulest on ilmunud geniaalset loomingut, on iseloomustanud suur töövõime, rutiinitaluvus ja enesedistsipliin. Ka suur kunstnik Picasso on öelnud: "Inspiratsioon on alati olemas, aga ta peab leidma sind tööd tegemas."
  17. Kirjanik Tõnu Õnnepalu on ühes intervjuus öelnud midagi seesugust (siin minu sõnastus): kirjuta nii, nagu sa räägid! Kirjutama asudes unustab inimene oma loomuliku kõne ja pingutab, et olla kirjasõnas kuidagi eriline. Nii kaob aga kirjutaja eripära ja loomulikkus.
  18. Mihkel Mutt peab stiili juures tähtsaks selgust, täpsust ja tabavust. "Ja loomulikult vaimukus," ütleb Mutt. "Ning vaimukus ei lähe kunagi moest, jumal tänatud! Tuleb kirjutada nii, et targal on huvitav ja loll saab aru."
  19. Kirjanik ja blogija Taavi Kangur soovitab: loe palju, kirjuta palju, naudi, kannata välja, ära paanitse! Loe ka Taavi Kanguri kirjutamise blogi. Tore ja innustav lugemine tulevastele kirjanikele, aga miks mitte ka lihtsalt pühapäeva-blogijatele!
  20. Lastekirjanik Aino Pervik soovitab kirjutajatele kõigepealt eesti keel ära õppida. Et su kirjapandu oleks ka teistele mõistetav ja korrektne, võta abiks www.keeleveeb.ee ja keeleabi.eki.ee.
  21. Ära kahtle endas! Oma vaatenurgaga elule tood sa siia maailma kindlasti midagi, mida siin varem polnud. Elizabeth Gilbert ütleb kahtlejatele: Your job is only to write your heart out, and let destiny take care of the rest. Usalda oma südant!

*** *** ***

Loe ka "Rännakule hirmu seltsis"  – see on lugu loomisest kahtluste ja hirmu kiuste. Mõtteid sain Elizabeth Gilberti raamatust Big Magic. Creative Living Beyond Fear.
Toreda ja inspireeriva loo jumalikust inspiratsioonist ja selle võimsast mõjust "Ahaa-elamuse maagia" on kirjutanud ka minu kolleeg Kristiina Garancis.

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Süda kui õrn taim
Järgmine
Hingamisega saledamaks

Vastused puuduvad

Email again: