7 jõuduandvat küsimust

Miks see just minuga juhtus? Miks ma pean seda jälle tegema? Kuidas ta saab ometi minuga niimoodi käituda? Küllap on need küsimused tuttavad sullegi. Küsime neid endalt, kui seisame silmitsi mingi tõsise takistuse või jamaga. Kuid küsimustel on suur jõud – need määravad ära, kuhu sa suunad oma tähelepanu ja energia ning kuidas end tunned.
Kui küsid endalt: „Miks ma pean seda jälle tegema?“, siis keskendud sõnadele „pean“ ja „jälle“ ja see toob endaga kaasa masenduse ja jõuetusetunde. Hoopis arukam on esitada küsimusi, mis annaksid sulle õige mõttesuuna, positiivsed emotsioonid ja jõu. See mõjutaks su enesetunnet tublisti! Sõnasta oma küsimus ümber! Selle asemel, et masendunult ohata: "Miks ma ometi pean jälle sinna tööle minema?!", küsi endalt: „Mida saaksin teha, et naudiksin oma tööd?“ ja sa oled avatud lahendustele selle asemel, et vajuda jõuetuse sohu.

Hiljuti selgus, et olin kliendile saatnud vastuolulise info. See võis meie mõlema jaoks tähendada aja- ja rahakulu. Kuna püüan alati olla väga korrektne, on mul sellist apsu endale keeruline andeks anda. Kui tabasin end jälle tänitamast: "Kuidas ma ometi sellise vea tegin?!", otsustasin vahetada plaati ja sõnastada küsimuse nõnda: "Huvitav, kuidas see kõik laheneb?" Süütunde asemel tekkis uudishimu ja õige pea ajas mind itsitama mõte, et mina ootan Tartu klienti Tartus, kuid tema on sõitnud minu juurde Tallinnasse. Nagu Päkapikk ja maja vanast nõukaaegsest multikast, kes hõiguvad teineteist mööda metsa, kuid kokku ei saa!  

Kui esitad jõuduandvaid küsimusi endale iga päev, aitavad need kogeda sul rohkem õnnetunnet, elevust, tänulikkust ja rõõmu. Need aitavad sul keskenduda kõikidele nendele asjadele, mis sind juba õnnelikuks teevad. Aga mis veel tähtsam – need aitavad sul viia end paremasse emotsionaalsesse seisundisse ja paremas seisundis olles leiad märksa paremaid viise väljakutsetega toimetulekuks.

Kui sul on mõnele küsimusele praeguses eluetapis keeruline vastata, siis kasuta sõna „võiks“.
  1. Mille üle olen ma praegu õnnelik? (Mille üle võiksin praegu õnnelik olla?)
  2. Mille tõttu olen ma praegu elevil?
  3. Mille üle oma elus ma praegu uhkust tunnen?
  4. Mille eest ma praegu tänulik olen?
  5. Mida ma oma elus praegu kõige rohkem naudin?
  6. Millesse ma praegu panustan?
  7. Millele ma praegu olen pühendunud?

Harjuta küsimuste ümbersõnastamist, kuni lahendustele suunatud küsimused saavad sulle harjumuseks.

Mõtteid sain Anthony Robbinsi raamatust „Ärata endas hiiglaslik vägi“, Pilgrim 2016.

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
5 põhjust sügavalt kõhuga hingata
Järgmine
Pikal reisil veri käima!

Vastused puuduvad

Email again: