Pikal reisil veri käima!

Reisimine on tänapäeva elu lahutamatu osa. See võib piirduda paarikümne minutilise autosõiduga töö ja kodu vahel, olla pisut pikem ostu- või ärireis või lausa kümmekond tundi kestev lennusõit ühelt kontinendilt teisele. Puhkusereisid viivad tänapäeva inimesi järjest kaugemale, sõidud venivad järjest pikemaks. Kes meist poleks kogenud kanget selga või valust tuikavaid põlvi kitsal bussi- või lennukiistmel!

Mul on millegipärast ühest lapsepõlveraamatust jäänud meelde lugu Venemaa tippsportlasest, kes pikki rongisõite tehes igas jaamas rongist väljus ja perroonil mis tahes ilmaga hoolega võimles. Mõtlen sellele tublile mehele ja kadestan teda iga kord, kui kange selg mulle jälle meelde tuletab, et hädasti oleks vaja püsti tõusta ja end liigutada.
Õnneks ei pea selleks, et energia kehas pisutki liikuma saada, peatustes väljuma. Lihtsaid harjutusi saad teha ka istudes, mõnda harjutust saab sooritada isegi naabrile märkamatult.

Kuid kõige tähtsam on end reisi jooksul teadlikult lõdvestada! Kui oleme väsinud või häiritud (pikk tee ning kitsad või ebamugavad olud aitavad siin tublisti kaasa), on keha automaatselt pinges. Lõdvesta regulaarselt õlgu ja käsivarsi, ka selg ja jalad olgu võimalikult pingevabad. Hinga nina kaudu aeglaselt, rahulikult ja korrapäraselt. Lõdvestus ning rahulik ja sügav hingamine on eelduseks, et süda saaks tõhusalt oma tööd teha.
Need lihtsad harjutused on mõeldud selleks, et energia ja veri saaksid kehas kitsastele oludele vaatamata võimalikult vabalt voolata ning lihaspinged leeveneda.  
Tee igat harjutust aeglaselt ja ole tähelepanuga liigutuste juures. Nii märkad kangeks jäänud keha vastupanu või valuaistinguid ja sel juhul pole karta, et teed endale liiga. Kooskõlasta oma liigutused aeglase ja sügava läbi nina hingamisega.

HARJUTUSED

Kogu keha pingutamine

Tõmba kopsud õhku täis ja pinguta keha kõiki lihaseid nii tugevasti kui võimalik. Suru ka käed rusikasse ja hambad kokku. Hoia pinget mõne sekundi vältel. Seejärel hinga pikalt välja ning lase lihased aeglaselt lõdvaks. Korda kogu keha pingutust ja lõdvestust mitu korda. Tunneta, kuidas keha täitub mõnusa soojuse ja surinaga!

Pea selgeks!

Toeta peopesad reitele ja lükka sügavalt sisse hingates küünarnukid nii sirgeks kui saad. Nüüd suru pea tugevasti õlgade vahele - nii, et pea võib lausa värisema hakata. Hoia mõni sekund asendit (hoia samal ajal ka hinge kinni), seejärel lõdvesta välja hingates kael, õlad ja käed. Korda harjutust paar korda. Kel on kaelaga probleeme, peab olema seda harjutust tehes ettevaatlik.

Selja ja õlgade venitus

Aseta sõrmseongus käed kuklale. Sisse hingates pööra peopesad ülespoole ja siruta käed pea kohal nii kõrgele kui võimalik ning venita selg pikaks. Hoia asendit paar sekundit. Välja hingates liiguvad käed jälle kuklale ja selg lõdvestub. Jälgi, et iga sirutus venitaks maksimaalselt selga ja õlalihaseid.

Pearingid

Siruta selg, hoia kael pikk. Tee pearinge, olles samal ajal kogu tähelepanuga kaela piirkonnas. Hoia liikumine hästi aeglane ja sujuv, ära jõnksuta pead! Pea liigub väga aeglaselt, samas rütmis rahuliku ja voolava hingamisega. Tee 5-6 ringi, pea vahepeal pausi ja tee siis teistpidi ringid. Ole seda harjutust tehes väga ettevaatlik, et sa kaelale liiga ei teeks!

Pinge kaelapiirkonnas toob lisaks kangele kaelale kaasa ka peavalu. See harjutus venitab kaelalihaseid, aitab vabastada pinged ning vähendab kaela jäikust. Tänu pea ja kaela vereringe paranemisele leeveneb peavalu ja uimasus.

Pahkluuringid

Tõsta vasak jalg üle parema põlve ja tee vasaku jalalabaga õhus kujutletavaid ringe, näiteks 5 ringi vastu- ja sama palju ringe päripäeva. Korda harjutust teise jalalabaga. Las ringid olla aeglased ja sujuvad, väldi järske liigutusi! Lõpetuseks lõdvesta jalalabad ja säärelihased.
Kaua ühe koha peal istudes aeglustub vereringe ja jalad muutuvad külmaks. Pahkluuringid stimuleerivad väga hästi jalgade vereringet ning parandavad pahkluuliigeste liikuvust.

Harjutused koos fotodega: "Pikal reisil veri käima!"
Harjutused ilmusid mais 2016 ajakirjas "Tiiu".

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
7 jõuduandvat küsimust
Järgmine
5 sammu tõlgenduse muutmiseks

1 vastus

Email again:
Õnne Kask 27. oktoober 2016
Tervitused Kadile kunagiselt Aili joogatrenni kaaslaselt :)
Õnne