5 põhjust sügavalt kõhuga hingata

Enamik meist on unustanud loomuliku hingamise. See on hingamine nii, nagu teeb seda laps või loom – lõdvestunud kehaga, sügavalt ja mõnuga. Täiskasvanu hingamine on sellele täiesti vastupidine – kiire, närviline ja pinnapealne. Tulemuseks on pidev ärevus, pinges keha ja elujõu vähenemine. Pole kunagi liiga hilja hakata oma tervise eest hoolt kandma ja õppida õigesti hingama!

1. Ainevahetus on tõhusam

Et ainevahetus toimiks tõrgeteta ja rasvad saaks põletatud, on vaja piisavalt kütust ehk hapnikku. Sügav hingamine stimuleerib fermente, mis põletavad rasvu. Keharakud muutuvad rasvalademetest põletusahjudeks ning ainevahetus muutub kiiremaks ja tõhusamaks. Valesti, s.t. kiiresti ja pinnapealselt hingates ei kindlusta sa oma keharakke piisava koguse hapnikuga, mistõttu sunnid neid üle minema rasvade kogumise programmile.  

2. Rakud saavad toitu

Pinnapealselt hingates jäävad rakud ilma vitamiinidest, mineraalidest, aminohapetest ja teistest vajalikest toitainetest. Seepärast tunnevad mõned inimesed pidevalt nälga – nende ebaefektiivselt toitunud rakud kannatavad. 

3. Keha lõdvestub

Vaid rinnaga hingates muutub keha „närviliseks“, kuna närviretseptorid rindkere ülaosas stimuleerivad keharefleksi „võitle või põgene“, kutsudes esile stressi tekitavate keemiliste ainete ja hormoonide kasvu. Keha usub, et ta asub kriitilises olukorras – südametöö kiireneb, vererõhk tõuseb ja lihased on krampis. Kui aga hingame sügavalt ja rütmiliselt kõhuga, siis stimuleerime närviretseptoreid, mis edastatad signaali „häire lõpp“. Lihased lõdvestuvad ja keha saab üle ujutatud endorfiinidest ehk loodulikest narkootikumidest, mis kutsuvad esile heaolutunde.  

4. Kuuleme keha vajadusi

Sügav ja rahulik hingamine laseb meil end igal hetkel tähele panna. Saame ühenduse oma targa kehaga, mis ütleb meile, mida ja millal ta süüa tahab ning milline trenn talle sobib. Saame aimu, kas tunneme tõepoolest nälga või vajame hoopis mõistmist või paid.  

5. Saame tunda rõõmu ja õndsust

Kui kardame enda sees peituvaid emotsioone nagu näiteks hirm ja viha, siis ei hinga me täie võimsusega. Vahel hoiame lausa hinge kinni! Kuid nii ei saa me tunda ka positiivseid emotsioone. Vaid vabalt ja sügavalt hingates on võimalik tunda rõõmu ja õndsust.

Rahulik ja sügav kõhuhingamine

Istu sirge seljaga, hoia pea püsti ja õlad vabad. Kõht on pehme ja pingevaba. Pane üks käsi kõhule, siis tunnetad kõhu liikumist. Hinga sügavalt nii, et sisse hingates liigub kõht ette, välja hingates tagasi selgroo poole. Ära pinguta, vaid lihtsalt luba sel liikumisel vabalt ja loomulikult toimuda. 

Sisse- ja väljahingamine on ühepikkused. Tee kõhuhingamist nii kaua, kui on mugav. (NB! Hingamine toimub nina kaudu.)

*** *** *** 

Loe ka seda lugu hingamisest: "Õpi õigesti hingama!" 

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Südamega suhtlemine
Järgmine
7 jõuduandvat küsimust

Vastused puuduvad

Email again: