5 sammu stressi esmaabiks

Stress on tänapäeva inimese igapäevane kaaslane. See väsitab, räsib ja võtab elurõõmu. Kuid kui sul on piisavalt tarmukust, tähelepanelikkust ja enesedistsipliini, on võimalik stressile vastu astuda.  

Kogenud meditatsiooniõpetaja Maitreyabandhu toob oma raamatus „Elu täie tähelepanuga“ sammud, mida tehes võid kogunevale stressile „stopp“ öelda. Nagu igasuguse keha ja meeletöö puhul on siingi kõige olulisem kohalolu ja teadlikkus

  1. Pane tähele, kui midagi sinus stressi põhjustab. Pane tähele sümptomeid: pinge kõhus ja õlgades, hingamisrütmi muutus, masendus, ärrituvus jms. Märkamine, et miski on valesti ja põhjustab stressi, annab võimaluse sellega tegeleda.
  2. Märka sümptomeid võimalikult varakult! Stressireaktsioonid võivad kiiresti kasvada ja süveneda. Mida kauem need kestavad, seda keerulisem on nende kallal tööd teha.
  3. Lõpeta kohe see, millega parajasti ametis oled: kellegi kirumine, vaidlemine, arvuti taga küürutamine, kuhugi kiirustamine vms.
  4. Too tähelepanu keha juurde. Toeta jalatallad tugevasti maha, tunneta jalgu, tunneta keharaskust põrandal. Lõdvesta kõht, õlad ja nägu. Tähelepanu toomine peast kehasse on kiire vastumürk ärrituvusele ja pingele.
  5. Pikenda väljahingamist. Kui kogeme stressi, hingame pinnapealselt ja üksnes rindkere ülaosaga. Selline hingamine vaid süvendab stressi. Näiteks puhu õhk läbi huulte välja, nagu puhuksid läbi kõrre. Tee seda pikalt ja ühtlaselt, liigselt pingutamata ja nii kaua, kui vähegi võimalik. Kui enam rohkem välja hingata ei saa, lõdvestu ning lase sissehingamisel omasoodu kulgeda. Kujutle, kuidas vabastad iga väljahingamisega portsu pinget enda seest. Korda sellist hingamist 5-6 korda.

Mõtte sain Maitreyabandhu raamatust „Elu täie tähelepanuga“.

*** *** ***

Vaata ka neid kahte lihtsat hingamisharjutust ärevuse ja stressiga toimetulekuks.

Kui ärevus kimbutab, osale õpitoas "Ärevusest vabaks!".

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
3 minutit hingamisruumi
Järgmine
8 tegevust enese väärtustamise teel

Vastused puuduvad

Email again: