5 sammu ärevusele vastu astumiseks

Ärevus seob endasse palju energiat, kuid see energia tõuseb pähe ja tormab seal ringiratast nagu tuulispask, kasvatades sisemist pinget veelgi. Joogas kasutatakse ärevusele vastu astumiseks selle vastandi arendamist: tempo aeglustamist, energia allapoole toomist, keha lõdvestamist ja meele rahustamist.
Siin on 5 lihtsat sammu, mida saad teha alati ja kohe, kui tunned, et „tuul ulub peas“ ja meel on muutunud ärevaks. Need sammud on justkui esmaabi, sügavamaks tööks oleks vaja teraapias uurida, kust on sinu ärevust loovad mõtted pärit ja kuidas nad sind erinevates eluolukordades mõjutavad.
  1. Võta tempot maha! Ärevus kiirendab tegutsemist. Seega on aeglaselt liikumine ja liigutamine üheks lihtsaks viisiks ärevusele vastu astuda.
  2. Toeta jalatallad tugevasti vastu maad ja vii tähelepanu jalgadele. Ärevuse energia liigub ülespoole, meie palavikuliselt töötavasse ajusse. Tähelepanu kehas allapoole suunamine on sellele lihtsaks vastumürgiks.
  3. Lase keha teadlikult lõdvaks. Kas süstemaatiliselt – jalgade juurest alustades ja üles näo poole liikudes või lihtsalt õlgu ja kõhtu lõdvestades. Pane tähele, kas kortsutad kulmu või surud hambaid kokku. Lõdvesta nägu.
  4. Too tähelepanu hingamise juurde. Hoia hingamine loomulik ja vaba, ära pinguta ega püüa hingamist muuta. Lihtsalt jälgi kogu tähelepanuga hingetõmbeid. Kui mõtted ei anna asu, siis lausu hingamise rütmis sisse-välja. Pikenda väljahingamist. Näiteks puhu õhk läbi huulte välja, nagu puhuksid läbi kõrre. Tee seda pikalt ja ühtlaselt, liigselt pingutamata ja nii kaua, kui vähegi võimalik. Kui enam rohkem välja hingata ei saa, lõdvestu ning lase sissehingamisel omasoodu kulgeda. Kujutle, kuidas koos väljahingatava õhuga väljub sinust ka ärevus.
  5. Lausu sisendusi, mis arendavad ärevuse vastandeid. Võid endale öelda lihtsaid lauseid: „Ma olen rahulik“, „Ma olen muretu“, „Kõik on hästi“ või koostada enda jaoks suupärased enesesisendused.

*** *** ***

Kui ärevus kimbutab, osale õpitoas "Ärevusest vabaks!"
Uuri ja praktiseeri ka hingamisharjutusi: "2 lihtsalt hingamisharjutust ärevusega toimetulemiseks". 

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Kevadine äratus kehale
Järgmine
Südamega suhtlemine

Vastused puuduvad

Email again: