3 küsimust partnerlussuhte hindamiseks

Tulevast abikaasat või elukaaslast kohates usume, et just tema on see õige. „Me sobime nii hästi!“ õhkame ja usume südames, et meid ootab ees pikk ja harmooniline kooselu. Ometi lahutatakse enam kui pooled abieludest! Kuidas me teame, kas sõlmitud liidul on ka tulevikku?

Arst ja mõtleja David Servan-Schreiber on oma tervise-teemalistes artiklites kirjutanud uuringust, millega püüti vastata sissejuhatuses toodud küsimusele. USA-s Seattle´is asuva Love Laboratory teadurid uurisid paare, kelle kooselu on olnud pikk ja harmooniline. Nad tahtsid aru saada, mis eristab püsivat ja harmoonilist elu elavaid paare neist, kelle „suhe leegitseb – mõnigi kord säravalt ja rõõmsalt – nagu laastutuli“, kuid ometi lõpeb varem, kui loodeti. Uuringu tulemusel sõnastati kolm küsimust, millele mõlema partneri aus jaatav vastus peaks andma kinnitust suhte elujõulisusele. Servan-Schreiberi sõnutsi tunduvad need küsimused pealtnäha lihtsad, aga tegelikult on neil sügav sisu.

  1. Kas sulle meeldiks, kui su partner oleks sinu sõber? Teisisõnu, kas sul oleks ka siis oma partneriga viljakas suhe, kui sul poleks temaga intiimsuhteid? On sul temaga huvitav? Jagad sa temaga oma kõige sügavamaid hingesoove? Jaatav vastus nendele küsimustele kõrvaldab kõik need, kellega me tunneme end seotuna üksnes füüsilise ligitõmbavuse pärast või tulevikufantaasiate kaudu, millel argielu reaalsusega pole suurt pistmist.
  2. Kas sa austad oma partnerit inimesena? Kas austad tema olekut, valikuid ja väärtusi, tema suhet maailma ja teiste inimestega? Kas armastad oma partnerit ka millegi muu pärast kui see, mida ta sulle annab? Kas, öeldes partnerile „Ma armastan sind“, suudad sa iseenda kõrvale tõsta ja mõelda: „Mulle meeldib see, mida sa oma olemasoluga maailmale kingid“?
  3. Kas oled valmis aktsepteerima seda, et mõni su partneri puudustest jääbki kestma? Siin peetakse silmas kõiki neid harjumusi, veidrusi ja iseloomuvigu, mis sind juba nüüd igapäevaelus tema juures häirivad ning mis võivad alles jääda elupäevade lõpuni. Oled sa valmis partneri häirivat kehalõhna või temaga pidevalt kaasas heljuvat suitsulõhna taluma; suudad sa mööda vaadata tema harjumusest riided laokile jätta või mustad nõud kraanikaussi unustada? Või loodad siiski südames salamisi, et suudad ta ümber kasvatada? „Kõik see, mis mulle sinus meeldib, on nii jõuline, nii ainulaadne, nii ihaldatav, et ma armastan sind hoolimata sellest, mis minu ideaalist praegu erineb ja mis alati jääbki erinema“ – selline lause, kui see tuleb südamest, näitaks, et sa tõesti aktsepteerid.

Mõtteid sain raamatust „Kehale meeldib tõde“, kuhu on koondatud David Servan-Schreiberi terviseteemalised artiklid ajakirjast „Psychologies magazine“.

*** *** ***

"Millest tekivad suhteprobleemid" on hea sisukas artikkel minu kolleeg Kadri Sakala sulest.

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Hingamisega saledaks
Järgmine
Naeratuse meditatsioon

Vastused puuduvad

Email again: