Vietnamlasest budistlik munk ja õpetaja Thich Nhat Hanh ütleb oma raamatus „Õnn“ Buddha sõnadega: „Maailmas kannatab kõige rohkem see inimene, kellel on palju valearusaamu – ja enamik meie ettekujutustest on ekslikud.“ Et seda mitte unustada, soovitab Hanh kirjutada paberile küsimuse „Oled sa selles kindel?“ ja kinnitada paber nähtavale kohale seinale. Siin on väga sügav mõte – selles, mis iganes sa mõtled või teed, on vabadust vaid siis, kui sa oled avatud, uudishimulik ega hoia juba teadaolevast kümne küünega kinni. Sest kinnihoidmisega teed endast oma teadmiste-kogemuste vangi ja võtad tegutsemiselt väe.
Ma ei saaks olla poliitik. Poliitikasse on sisse kirjutatud
oma ideedest kinni hoidmine, nende õigustamine ja sellega koos teiste ideede
vastu võitlemine. Aga elu muutub ju pidevalt? Olud meie ümber muutuvad iga
päevaga! Aga ma ei saaks oma seisukohti muutunud elule kohandada, sest need seisukohad
on kirjas valimisprogrammis, s.t. mul tuleb neist kogu jõuga kinni hoida. Ühe või teise idee kohasuse
mõõtmiseks on (parteiline) südametunnistus, mitte mu enda teadlikkus või arukus. Isegi,
kui need ideed tunduvad ühel hetkel kasutud või suisa rumalad, ei tohiks ma neist lahti
öelda, sest olen siis reetur. Sest on ju „meie“ ja on „nemad“. Ja nende vastu tuleb kogu jõuga võidelda!
Aga kui ma panen kogu oma jõu kord juba väljaöeldud ideede kaitsmisesse, siis kust võtan ma energia ja väe luua midagi uut? Poliitikul ei ole vaba energiat. Poliitik ei ole vaba – ta on oma partei/ideede vang. Ta otsib pidevalt kinnitust oma seisukohtadele ja õigustab oma tegusid. Ta paneb sellesse kogu oma energia ega jaksa seetõttu luua midagi uut.
Loovus nõuab palju vaba energiat. Ma saan olla loov vaid siis, kui, esiteks, pääsen ligi kõiksuse lõputule varasalvele ja, teiseks, mul on kontakt omaenda sisemise väega. Et ma suudaksin kõiksusest uusi ideid vastu võtta (loe: oma intuitsiooni kuulata), pean olema avatud ja uudishimulik ja valmis lahti laskma teadaolevast. Mäletate lugu õpetajast, kes kallab oma õpilase tassi teed ja jätkab seda isegi siis, kui tass ammu üle ajab? Nii kaua, kuni sa pole valmis oma teetassi juba olemasolevast tühjendama, ei mahu sinna tilkagi uut.
Ma hindan sisemist vabadust väga kõrgelt. Mul on raske taluda, kui keegi püüab mind mis tahes raamidesse toppida. Aga siin pole küsimus kellegi teise püüdes, vaid minus endas – kas ma suudan ise endale vabadust lubada? kui suurt hulka vabadust ma talun? kas ma julgen lahti lasta sellest, mida ma tean ja öelda „seda ma ei tea“? Kõik taandub ühele küsimusele: kas ma usaldan? Kui ma usaldan ennast, s.t. aktsepteerin ja tunnustan end sellisena, nagu olen, siis julgen ma kahelda ja mitte teada, julgen eksida. Ja kui ma usaldan ennast, siis jaksan usaldada ka teisi inimesi. Ma ei materda teiste mõtteid, vaid lähenen neile avatuse ja uudishimuga. Midagi tarka peab seal taga ju ometi olema? Uuriks õige lähemalt... Ma ei varja end uue ja tundmatu eest kõrge müüri taha, sest kõik teistsugune on arendav ja mu maailmapilti avardav. Kuid kui ma ei usalda ja ümbritsen end ise müüride/raamidega, siis tunnen vajadust piirata ka teisi ja asetada nad „nende“ ehk arutute ja uskmatute hulka. Ma pean nende vastu võitlema.
Ennast usaldades jään ma rahulikuks ka siis, kui on midagi, mida ma tõepoolest ei suuda aktsepteerida. Ma suudan ses olukorras rahulikult oma seisukohta väljendada ilma, et peaksin rakendama jõudu, püüdma teisi valitseda või neid rünnata. Ja siit jõuamegi sisemise väeni. Vaid suure sisemise rahu ja usalduse seisundis pääsen ma ligi oma sisemisele väele ehk hingejõule. Ja see on nagu mootor, mis aitab mul elu muutustele avatud olla, uut luua ja teisi inimesi aidata. Just seda peaks üks poliitik tegema. Seega saab hea poliitik olla inimene, kes on hingelt vaba, kes usaldab ennast ja elu pidevat muutumist. Samas trügib siin pähe kiuslik küsimus: miks peaks selline inimene üldse poliitik olema? Poliitika on ju alati tähendanud ja tähendab ka edaspidi võitlemist, õigustamist ja usaldamatust. Nojah, eks ole siingi arukas endalt küsida: oled sa selles kindel?*** *** ***
Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!
Vastused puuduvad