Mantra puhastab südant

Mantra ehk väesõna on vaimse energiaga laetud püha sõna. Sõna „mantra“ koosneb kahest sanskritikeelsest tüvest: man tähendab „mõtlema“, tra tähendab „vabastama nähtustemaailma kütkeist“. Kuna jooga üheks eesmärgiks on tasakaalustada ja puhastada meelt, siis on mantra siin üks kõige mõjusamaid vahendeid.

Mantra kui ürgheli

Kui tegu on püha sõnaga, siis järelikult on tegu heliga. Nii erinevad religioonid kui teadlased on ühel meelel selles, et universum loodi heliga. „Alguses oli Sõna ja Sõna oli Jumala juures ja Sõna oli Jumal“ (Joh.1:1,3). Maailm sai teadupärast alguse Suurest Paugust. Suurt Pauku peetakse joogas tühjusest tulnud heliks, mida nimetatakse ka Jumala Heliks. Jumala Heli jagunes viiekümneks ürgheliks, mille vibratsioonid andsid elu kõikidele vormidele universumis. Need viiskümmend ürgheli on tänaseks haihtunud, kuid legend räägib, et nendest viiekümnest ürghelist on välja kasvanud sanskriti keel. Seetõttu nimetataksegi sanskriti keelt ka pühaks keeleks ja jumalikuks keeleks.

Mantrad ei ole ühegi inimese poolt välja mõeldud, vaid nad on energia kujul eksisteerinud universumis selle algusest peale. Iidsed meistrid võtsid mantraid vastu sügavas meditatsiooniseisundis ning andsid neid pühitsusega edasi oma õpilastele. Ka täna antakse näiteks joogaõpetajate koolitusel mantrad koos pühitsusega õpetajalt õpilasele. Pühitsuse ajal äratab õpetaja mantra väe ehk šakti ja annab selle väe koos mantraga edasi oma õpilasele.

Mantraid kasutatakse ka paljudes teistes traditsioonides – kristlaste, budistide, sufide, moslemite jt juures.

Mantratest rääkides tuleb vast kõigepealt meelde OM. Kõik mantrad algavad OM-ga. OM-i peetakse algvibratsiooniks ehk kõige esimeseks vibratsiooniks, millest kõik teised vibratsioonid said alguse. Lugeja on ehk kuulnud ka mantrat OM NAMAH ŚIVAYA, mis tuletab meile meelde, et kõik on pidevas muutumises, tark on vanast lahti lasta ja lubada uuel meie ellu tulla või headust ja kaastunnet kandev OM NAMO NᾹRᾹYAṆᾹYA 

Mantra tervendab keha ja tasakaalustab meelt

Sõnad, mida me igapäevases suhtlemises teistelt vastu võtame või ka ise lausume, avaldavad meile mõju. Igaüks teab, kui palju võib mõni negatiivne sõna haiget teha. Kuid sellised ütlemised ei mõjuta mitte ainult meie vaimu, vaid mõjuvad ka füüsilisele kehale. On ju igal energiakeskusel ehk tšakral, samuti igal organil oma kindel võnkesagedus. Sõnaga ehk heliga saab seda võnkesagedust muuta – seda nii tasakaalustada kui tasakaalust välja viia. Kuna mantrate võnked langevad ühte universumi unustatud ürghelidega, siis on neil meie sisemistele energiatele vaid positiivne mõju. Mantra mõjul häälestub kogu organism mantra tervendavatele vibratsioonidele ja nii saame näiteks ravida haigeid organeid. Väga otsene mõju on mantral südamele, kuna süda on helide suhtes eriti tundlik – meeldivate helide korral laienevad veresooned ja langeb vererõhk. Mantra oluline eesmärk ongi südame puhastamine – puhas süda aitab saada ühendust oma tõelise olemusega ning saavutada õndsuse ehk puhta rõõmu seisundit (mis on ju ka jooga eesmärk).

Mantra tasakaalustab ka meelt ja vabastab energiablokeeringuid. Näiteks OM-i lausumine nii sisse kui välja hingates kaotab väsimuse ja vähendab depressiooni. Seega on tegu väga tõhusa ja kergesti kättesaadava stressirohuga.  

Mantra kasutamine

Mantrat võib korrata nii vaikselt kui kõva häälega. Kuid mantra toimib ka siis, kui seda häälega välja ei öelda. Tiibetis on metallist või nahaga kaetud palveveskid, kuhu on kirjutatud mantrad (tavaliselt OM MANI PADME HUM). Kui see palveveski pöörlema panna, paneb see võnkuma jõu, mida sisaldab eneses veskile kirjutatud mantra. Mantra toimib ka siis, kui veskit liigutab mitte inimkäsi, vaid näiteks tuul.

Oluline on siiski tähele panna, et mantra mõju tugevdab see, kui istume rahulikult vaikses ümbruses, sulgeme silmad, keskendume ja ühtlustame mantra kordamise oma hingamisega.

Inimene, kes mantrat kordab, ei pea aru saama mantra tähendusest. On kindlaks tehtud, et mantral on tugev puhastav mõju ka selle mehaanilisel kordamisel. Mantrasse tuleb lihtsalt uskuda nagu kõikidesse teistesse vaimsetesse praktikatesse. 

Koosta endale ise sobiv mantra

Kuid me ei pea kasutama ilmtingimata sanskritikeelseid mantraid. Igaüks võib ise koostada endale emakeelse positiivse sisenduse (mis on ju ka mantra!). Näiteks hommikul ärgates võid endale sisendada: „Täna tuleb tore päev“ või ebakindluse korral öelda: „Ma saan hakkama kõigega, mis elu mu teele toob.“ Ka sellistel sisendustel on mantraga sarnane positiivne mõju. Oluline on vaid see, et mantra ehk väesõna tuleks südamest, et selle sõnastus oleks ütlejale suupärane ja sisu heliseks hinges vastu.

Mantratest saad lugeda:

  • D. Chopra, D. Simon „Jooga seitse vaimset seadust“, Nebadon 2006
  • A. Kidron, H. Oidjärv „Harrastame joogat“, Mondo 2000
  • Šivananda raamat „Meditatsioon“. Šivananda Jooga Vedanta Keskus, Varrak 2005 

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Loome ise nii haiguse kui tervise
Järgmine
Loo endale rohkem aega

Vastused puuduvad

Email again: