Ärata end uue päeva rõõmule!

On tore päeva alustada, kui oled sügavalt ja rahulikult maganud ning hommikul rõõmsa meelega ärganud. Päike paitab soojalt nahka ja õhk on kevadiselt värske. Aga need päevad, mil väljas on sombune, sinu uni on olnud katkendlik ning ärgates on kael kange ja tuju nullis? Ka sellisteks päevadeks oleks vaja mingit vahendit, mis ei laseks stressil meid maha murda. Hommikuvõimlemine on siin parim abimees!
Harjuta iga päev ja su keha muutub elavaks ja energiliseks. Selleks kulub vaid kümmekond minutit. Ära harjutusi tehes kiirusta, vaid hinga sügavalt ja tunne end nagu rahulikult voolav jõgi. Kui ilm lubab, võimle värskes õhus. Kõige parem on neid harjutusi teha põrandale või maapinnale seatud õhukesel matil või vaibal. Voodi on võimlemiseks liiga pehme.
Allpool on ära toodud üks osa harjutustest, mida ise igal hommikul praktiseerin. Kuna olen spordiga kunagi oma seljale kõvasti liiga teinud, siis aitab selline selgroo ja lihaste-liigeste sirutamine ja venitamine kangel kehal loomulikul ja leebel moel ärgata. Pealegi, kui sirutame ja venitame oma keha, vabanevad pinged ja energiablokeeringud ja nii tekib meisse vaba ruumi, kuhu värske energia ja rõõmus meel kenasti ära mahuvad.
Soovin sulle ergastavat hommikuvõimlemist budistliku munga Thich Nhat Hanhi sõnadega: „Laske hommikul endasse tulvata, et oma keha ja meel uue päeva rõõmule äratada.“ Olen seda tänaseks juba paarkümmend aastat praktiseerinud ja tean, mida räägin. Mulle meeldivad mu hommikud – ärksad, rõõmsad ja energilised. Tegusa päeva alustamiseks ja enese käima lükkamiseks pole kohvi vajagi.

HARJUTUSED

Selgroo venitus selili

Esimest harjutust saad küll teha voodist tõusmata. Aga kui oled juba jalgel, siis heida põrandale selili. Tõsta käed üle pea, siruta jalad pikaks, kannad ees ja painutades jalalabasid nii, et varbad on lae suunas. Nüüd siruta end sisse hingates hästi pikaks (ära varbaid siruta, vaid lükka kandu endast eemale) ja kujutle, kuidas selgroolülide ja liigeste vahele tekib vaba ruum. Välja hingates lõdvesta ja vabasta pinged kehast ning tunneta, kuidas maapind pakub seljale tuge. Korda sirutust 4-5 korda.

Vereringeharjutus ehk Sitikas

See harjutus aitab vabastada keha pingest ja seiskunud energiast ning parandab vereringet. Selili olles tõsta käed üles õlgade kohale ja jalad puusade kohale. Põlved on pisut kõverad, õlad lebavad lõdvestunult matil. Raputa käsi-jalgu kiiresti. Tunne, kuidas vibratsioon läbib kogu keha. Tee seda 1-2 minutit, puhka ja lõdvestu vahepeal ning korda siis.

Kogu keha venitus ehk Poolkuu

Seisa sirgelt. Pane käed palveasendisse ning siruta käed üles nii, et sõrmed osutavad ülespoole. Sisse hingates siruta end nii pikaks kui võimalik, välja hingates kalluta ülakeha paremale. Sisse hingates too keha otse ja lükka end hästi pikaks. Välja hingates kalluta ülakeha vasakule, sisse hingates too keha jälle otse. Kujutle, et su selgroog on painduv nagu madu. Korda harjutust mõned korrad.

Kerepööra käteviibutusega ehk Tiivik

See harjutus aitab äratada ja soojendada selgroo ning panna energia kogu kehas liikuma. Jälgi, et su ümber oleks piisavalt ruumi. Jalad on puusade laiuselt harkis, jalalabad paralleelselt. Hoia põlved lukust lahti ja natuke ettepoole kõverdatud. Käed ripuvad lõdvalt keha kõrval. Siruta nüüd selgroog pikaks ja kujutle, et su selga läbib vertikaalne telg. Pööra ülakeha ühele ja siis teisele poole, säilitades koguaeg vertikaalset telge. Puusad on paigal, pea järgib keha liikumist. Lõdvestunud käed liiguvad ainult kerepöörde mõjul ja patsutavad iga pöörde ajal keha. Pööra end just nii tugevasti, kui selg lubab, ärge endale liiga jõuliste liigutustega haiget tehke. Soorita harjutust 1-2 minutit või nii kaua, kuni tundub mugav.

Puu

Ja lõpetuseks üks rahulik tasakaaluasend, mis aitab säilitada füüsilist ja vaimset tasakaalu ja harmooniat. Tasakaalustades keha, rahustame ka meele. Seisa sirgelt. Vii keharaskus vasakule jalale ja aseta parema jala tald vasaku reie või sääre (mitte põlve!) siseküljele. Parem põlv pööra väljapoole. Nüüd siruta käed pea kohale, peod teineteise poole, hoides käed ja õlad pingevabad. Hinga asendis olles rahulikult ja ühtlaselt. Kujutle, et oled võimas puu, mille juured on sügaval maas ja oksad sirutuvad päikese poole. Korda sama teise poolega.

Harjutused koos fotodega: Hommikuvõimlemine.pdf. Artikkel ilmus ajakirjas "Tiiu" mais 2015.

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Rahus kõndimine
Järgmine
Õpi pausi pidama!

Vastused puuduvad

Email again: