Jääda endale truuks

Teraapiakoolis õppides tegime niisugust harjutust: kirjutasime paberile sõnu ja lauseid, mis parajasti pähe tulid. Tundide viisi muudkui kirjutasime ja kirjutasime, et jõuda jälile oma isiklikule tunnuslausele. Mingeid abimaterjale kasutada polnud, oli vaid pakk pabereid ja pastakas. Kui turunduses on hea tunnuslause see, mis kõnetab ja tõmbab ligi kliente, siis meie ainukeseks küsimuseks oli: mis on minu jaoks siin elus kõige tähtsam? Olin täis kritseldanud 16 paberilehte, kui see tuli: „Jääda igas olukorras endale truuks“. Hetkeks nööris kõri kinni ja mul oli raske hingata – nii teravalt lõikas. Kas ma pole siiani end sugugi väärtustanud?

Iseendale lähemale

See lause on mind tollest ajast saatnud, erinevates olukordades meelde tulnud või meelde tuletamist nõudnud. Küsin endalt ikka ja jälle: kas see, mis minuga hetkel toimub või millele ma oma tähelepanu-energiat jagan, on mulle hea? Kas see tuleb mulle kasuks?
Ma usun, et õppimine ei tähenda pidevat paremaks pürgimist, vaid iseendale lähemale liikumist, enda tundma õppimist, usaldamist ja endast hoolimist. Goethe on öelnud: „Niipea, kui me iseennast usaldama hakkame, saame tegelikult teada, mis tähendab elada.“
Enda tundmasaamine ja eneseusaldus on tohutu suur väärtus! Kui olen oma Minaga enda sees tõeliselt kohtunud, siis on lihtne kohtuda mis tahes inimeste või olukordadega väljaspool. Ma saan olla vaba oma suhetes, käitumises ja suhtumistes. Ma ei pea kellelegi meeldima, ei pea end teistele tõestama. Mul on tõepoolest tunne, nagu toetuksid mu jalad nüüd hoopis kindlamalt maapinnale, ma saan (enamalt jaolt) olla see, kes olen.

Mu elu on nüüd palju lihtsam, sest...

 • ma olen saanud juurde aega ja energiat, mis varem kulus teistele meeldimise peale.
 • ebaolulised asjad ja inimesed on mu elust kadunud. Isegi vanad harjumused surevad justkui loomulikku surma.
 • ükskõik, mida ma otsustan, on see sellel hetkel  minu jaoks õige. Kui tulemused on oodatust erinevad, siis selle asemel, et „vale otsust“ kahetseda, saan sellest kogemusest õppida.
 • kordan endale ikka ja jälle, et ebaõnnestumine pole midagi enamat kui kellegi teise arvamus sellest, kuidas ei tohiks toimida. Mina ju tean, mida tähendab minu jaoks edu ja õnn.
 • mulle ei tee enamasti enam haiget teiste inimeste arvamused ja hinnangud ja seetõttu olen vaba kohustusest kanda maski või mängida publiku ootusele vastavat rolli.
 • ma olen hoopis sagedamini võimeline ütlema „ei“ ega vaja selleks teiste inimeste heakskiitu.
 • ma saan olla siiras ja loomulik, ma ei pea olema „tasemel“. Ma luban endale otsekoheseid ja vahel ka naiivseid küsimusi ja saan neile enamasti ausad ja otsekohesed vastused.
 • ma küsin abi ega karda paista nõrk.
 • ma luban endale tundeid. Ma ei pea olema tubli, korralik ja kuulekalt käituv. Kui miski mind vihastab, siis olen vihane, kui kurvastab, siis nutan südamest.
 • ma võin olla isetu ebaolulistes asjades – kuhu nädalavahetusel välja minna või mida õhtul telekast vaadata, aga olulistes küsimustes, nt kellega end seon või millist tööd teen, olen otsustanud endale kindlaks jääda.  

Mu elu on nüüd palju põnevam, sest...

 • iseenda juures on nii palju imeks panna!
 • ma suudan elutorme juba üsna rahulikult kõrvalt jälgida, need ei raputa ega vigasta mind.
 • mind ei aja enam segadusse vastuolulised ideed, teooriad või eluvaated. Ma tunnen ära selle, mis mind hetkel edasi aitab. Ma ei tea, kas see on Tõde, aga see polegi tähtis. Kui see mind aitab, siis selle võtangi ja ülejäänul lasen rahus olla. Ja kui kellelegi teisele mu maailmavaade ei sobi, siis olgu nii.
 • mul ei ole vaja teejuhti, sest teejuht asub mu enda sees. Oma vajadustele keskendudes olen õppinud oma keha ja sisetunnet tähele panema.
 • ma usaldan ennast ja olen avatud ja nii on tulnud mu juurde justkui iseenesest põnevad inimesed ja tööprojektid. Kõik kulgeb kuidagi lihtsalt, ma ei pea punnitama, sest (vahel täiesti ootamatud) uksed avanevad just õigel ajal.
 • ma tean oma andeid ja saan neile toetuda – see annab mulle suurema julguse riskida.

Abraham Maslow on öelnud: "Kui sa planeerid saada kellekski vähemaks, kui sa oled võimeline, siis ma hoiatan sind – sa oled kogu oma ülejäänud elu sügavalt õnnetu." Olen terapeudi ja joogaõpetajana võtnud endale just selle ülesande: aidata inimestel liikuda iseenda poole, oma annete ja võimete rakendamise, suurema siiruse ja iseolemise suunas.

*** *** ***

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Milline on sinu lugu?
Järgmine
Sundsööja on hüljanud iseenda

Vastused puuduvad

Email again: