Holistiline regressiooniteraapia – terviklik lähenemine inimesele

Holistiline regressiooniteraapia on põnev retk inimese sisemaailma, mis aitab õigeid küsimusi esitada, taibata ja terveneda.
Siit lehelt saad lugeda holistilise regressiooniteraapia kohta lähemalt. Sama teksti on sul võimalik kuulata ka audiofailina (vaata alt).

Holistiline regressiooniteraapia käsitleb inimest ühtse tervikliku süsteemina, see tähendab, et inimese keha, mõtted, emotsioonid ja tema hing moodustavad ühtse jagamatu terviku. Me ei saa terveneda ega rahulolu või õnnetunnet kogeda, kui keskendume vaid ühele osale endast. Meditsiin on keskendunud eeskätt haiguste diagnoosimisele ja ravimisele, aga elujõu või elurõõmu kadumise korral on suur hulk arste endiselt üsna abitud. Kui oled energia ja elurõõmu kadumist kogenud, siis küllap tead, et tabletid siin ei aita. Ja kui oled eluga tupikusse jõudnud, siis pole perearst enamasti see inimene, kes oskab sulle nõu anda, kuidas oma südant kuulata või hingeteed käia.

„Holistiline“ tähendabki terviklikkust ja sõnatüvi tuleneb kreekakeelsest sõnast holos, mis tähendab „kogu”, „terve”, „täielik”. Toon mõne näite, mida tähendab terviklik lähenemine inimesele:
  • Meie vaim ja keha on omavahel seotud. Iga meie mõte ja tunne tekitab liikumise energiaväljas, seega mõjutab kõik, mis toimub me mõtetes ja tunnetes, ka otseselt meie füüsilist keha. Võib siis öelda, et anname ise tubli panuse nii haiguse kujunemisse kui tervise taastumisse. 
  • Meie minevik, olevik ja tulevik on ühe terviku osad. Me tuleme lapsepõlvest, kandes endaga kaasas kodust pärit mõtte- ja käitumismustreid, mis ei lase meil sageli täiskasvanuna täiel rinnal elada. Keskendudes ainult tänasele päevale ja mitte uurides probleemide minevikus peituvaid juuri, võivad lahendused jääda pinnapealseks ja ajutiseks. Kõlab ehk kummaliselt, aga me tõepoolest saame täna luua endale õnneliku lapsepõlve! 
  • Inimest ei saa välja rebida perekonnasüsteemist. Saame elu oma vanematelt. Side vanematega on üks tähtsamaid sidemeid, mis mõjutab meid läbi kogu elu, ka siis, kui vanemad on siit ilmast juba lahkunud. See on hingetasandil loodud ühendus, mis kestab igavesti. Ka selle tõsiasja mõistmine muudab inimese terviklikumaks ja õnnelikumaks.

Mis seansi ajal toimub?

Holistilise regressiooniteraapia seanss algab vestlusega, kus otsime koos vastust küsimustele: mis ei lase sul täna täiel rinnal elada? mida soovid oma elus muuta? Kuid sageli ainult vestlemisest ei piisa, sest loogilise mõtlemisega ei pääse me minevikust pärit uskumuste või traumadeni. Siin tuleb appi rännak. Sa lebad lõdvestunult kinnisilmi voodil. Tegu ei ole hüpnoosiga, vaid sa oled täiesti teadlik iseendast ja ümbrusest. Me vestleme, mina annan sulle juhtnööre ja esitan abistavaid küsimusi ning aitan sul sel moel sisemaailmas rännata.
Rännaku alguses kasutan lihtsaid lõdvestustehnikaid, et su keha ja meel rahuneksid ning sa suudaksid pilgu endasse pöörata. Nii pääseme ligi alateadvusele ja saame harjumuspäraseid ja oma aja ära elanud mõtteid ja käitumismustreid mõista ja muuta
Seansi ajal külastad kujutluses kohti ja inimesi ning koged olukordi, mis on sulle su elust tuttavad. Võid kogeda mälestuspilte lapsepõlvest, mis sulle tookord pahameelt valmistasid või valu tegid, kuid mille oled sügavale endasse peitnud. Kuid kogetud tunded on kehas alles. Hirmust valu tunda kardavad inimesed sageli endasse vaadata ja tundeid välja elada, kuid tea, et hirmutav on vaid see, mis on tundmatu, mida oleme eitanud ja enesegi eest peitnud. Hirmule otsa vaadates ja seda tundma õppides vabaneb määratu hulk eneseusaldust, loovust ja rõõmu. Selline tunnete teadvustamine ja väljaelamine ongi üks holistilise regressiooniteraapia peamisi toimemehhanisme. Emotsioonid on ju energia. Iga probleem, mille oleme pikka aega lahendamata jätnud ja alla surunud, samuti iga negatiivne emotsioon nagu hirm, viha, süütunne või häbi, mis meis pesitseb, muutub blokeeringuks energiasüsteemis. Tekib väsimus, kurnatus ja lõpuks võib kujuneda füüsiline haigus. Kui blokeeringud on kõrvaldatud, pääseb lõksujäänud energia vabalt voolama, keha saab kasutusele võtta oma loomulikud ressursid ja end ise tervendada.
Minu kui terapeudi ülesanne on luua sulle turvaline, usaldusväärne ning süüdistustest vaba ruum tunnetega tegelemiseks. Ma toetan ja julgustan sind ning aitan oma teadmistele ja kogemustele toetudes luua sul seoseid tänase eluga ning vaadata asjadele teise nurga alt.


Millist seansitüüpi peaks kasutama?

Teraapiaprotsess võib koosneda vaid ühest või mitmest üksikseansist või holistilisest nelikust. Viimane on äärmiselt tõhus, kuna neli seanssi toimuvad lühikese ajavahemiku, nädala-kahe jooksul ja nii on enda sisse vaatamise ja iseenda tervendamise protsess väga intensiivne. Samas on kliente, kes soovivad terapeudi abi kasutada regulaarselt pika perioodi jooksul – sel juhul tulevad kõneks just lühemad seansid. Milline seansitüüp on sobivaim, sõltub sinu probleemi(de)st, ajast, mida oled valmis teraapiale kulutama ning valmisolekust oma sisemiste „draakonitega“ kohtuda.


Millist tulemust võiksid teraapiast oodata?

  • Kindlasti õpid vaatama oma elu justkui kõrgemalt ja märkad seniseid mustreid, mis on su edasiliikumist takistanud. Nüüd on võimalik neist vabaneda.
  • Sa õpid iseenda sisse vaatama selle asemel, et tähelepanuga koguaeg endast väljaspool olla. Nii kuuled, mida su süda ihkab. Südame tarkust kuulates saad teha kõige õigemad otsused.
  • Sa õpid lõdvestuma ja oma keha märguandeid tähele panema. Sageli kaovad ka vanad füüsilised valud. 
  • Su tunded muutuvad sügavaks, sina ise ehedaks ja nii on teistel – lähedastel ja kolleegidel – sinuga lihtsam suhelda.
  • Sa õpid kujutlust kasutama. Mõtetega loome ju oma elu!
  • Kuna energia pääseb kehas vabalt liikuma, võid ühtäkki avastada, et su ees on suur hulk võimalusi ja üksnes sinust endast sõltub, millise raja sa valid.
  • Kõige selle tulemusena muutub su elu lihtsaks ja nauditavaks, sa õpid enda üle rõõmustama. Tasub ju proovida? Astu esimene samm: registreeri end holistilisele üksikseansile või holistilisse nelikusse!

Aeg uue Mina jaoks

Seansside päevadeks oleks hea end muudest kohustustest vabastada. Kui see on keeruline, siis võiksid vähemalt paariks tunniks pärast seanssi võtta aeg vaid iseendale. Nii saab uus energia kehas oma tervendustööd teha.

Muutused jätkuvad ka nädalate, isegi kuude möödudes pärast teraapiat, sest holistiliste seanssidega on alus pandud olulistele paranemisprotsessidele. Pead vaid olema tähelepanelik ja uudishimulik, et märgata põnevaid elumuutusi ja olla valmis uute uste avanemiseks.


Kellele holistiline regressiooniteraapia ei sobi?

Kuna positiivse teraapiatulemuse saavutamise eelduseks on kliendipoolne vastutuse võtmine oma elu ja õnne eest, siis ei sobi see teraapia inimesele, kes ootab, et terapeut kogu töö üksi ära teeks. Teraapia on eelkõige kliendi ja terapeudi dialoog, mis põhineb vastastikusel austusel, avatusel ja aususel.

Holistiline rännak toimub muutunud teadvusseisundis ning ei sobi seetõttu neile, kel on diagnoositud skisofreenia või teised psühhootilised häired. Samal põhjusel ei sobi see teraapia narkootiliste ainete mõju all olevatele inimestele ning ägeda kriisi- või šokiseisundi puhul, kui inimene on kaotanud adekvaatse enesetaju. Vastu näidustatud on see ka neile, kelle psüühikahäirete põhjuseks on ajukahjustused. Holistiline regressiooniteraapia ei asenda psühhiaatrilist ravi.

*** *** ***

Helen

Käisin kahel korral sinu vastuvõtul ning tegin läbi oma elu esimesed kaks rännakut. Olin siis vaimustatud sellest meetodist, nendest sümbolitest, mis minu sisemusest ilmusid ja nüüd 3 kuud hiljem vaimustus kestab. Need kujundid, märksõnad ja tunded minu sisemaailmast saadavad mind siiani ja nii mõnigi keeruline pundar on hargnema hakanud. Tahan sind väga tänada, et mind kuulasid, tagasi peegeldasid ja et mul ennast ise oma vastusteni jõuda aitasid.

Merike 

Tahtsin öelda sulle, et mul on hea meel, et ma sinu juurde sattusin ja hea meel, et oled kirjutanud need artiklid. Olen ristteel ja valmis kuulama oma südamehäält ja intuitsiooni, kus suunas ma edasi lähen. Aitäh sulle!

Merike
Mitte midagi siin ilmas ei toimu juhuslikult :) Väga raske aasta oli, kui oled selle augu põhjas, siis tundub, et see oli halvim, mis minuga juhtuda sai. Läheb aeg edasi, siis kaldun arvama, et see oli vajalik ja parim, mis juhtuda sai :). Olen sinu peale ja teraapia peale mõelnud, see aitas mind tõesti.
Ma olen tõesti tänulik.

Aino
Tahtsin tänada toreda ja huvitava kogemuse eest esimesel teraapiaseanssil.
Hinges on rõõmus ja hea tunne. Mõtlen rännakus nähtud värvidele ja sümbolitele ja leian selgitusi enda jaoks. Tore on selliseid asju avastada ja kogeda!

Kristi

Olin varem kokku puutunud mitme teraapialiigiga: NLP, gestaltteraapia ja psühhodraama. Kõik need teraapiad toimusid grupis. Kuna holistiline teraapia toimub vaid kliendi ja terapeudi vahel, siis otsustasin proovida. Siin tegeleb terapeut ainult minu ja mu probleemiga.

Põhiline ootus teraapiale oli eelkõige see, et leiaksin jälle üles hingerahu ja õnnetunde. Ega ma ei teadnudki enne teraapiat päris täpselt, mis mu negatiivse enesetunde põhjuseks on. Pigem oli tegu üldise rahulolematusega. Teraapia käigus selgus, et õige mitme mu probleemi põhjuseks on vähene enesekehtestamise oskus, oma piiride kehv tundmine ja ka mõningad hirmud.

Seanssidel üllatas, kui palju huvitavaid pilte rännaku ajal silme ette ilmub! Kogesin väga sügavaid tundeid ja elamusi, mida igapäevases elus niisama ei koge. Veel oli üllatav, kuidas mõni varasem väike episood võib elu väga negatiivselt mõjutada, mille peale ise oma probleemi vaagides ei tule. Seanssidel meeldis ka, et terapeut andis võimaluse oma viha füüsiliselt välja elada – patja taguda ja „mõõgaga“ vehkida. Lisaks tuli mul oma viha välja karjuda, mis oli alguses harjumatu ja ebamugav. Hästi mõjus oma piiride paikapanemise harjutus. Ma usun, et teraapia õnnestumine sõltub suuresti ka sellest, kui avatud klient ise on. Mina usaldasin oma terapeuti 100%.

Tundsin ennast pärast igat seanssi suurepäraselt. Minus vallandus meeletu energia! Olin rõõmus ja kõik inimesed tänaval olid ilusad koos minuga. Holistiline teraapia oli seni kogetud teraapiatest kindlasti kõige võimsam.

Tänaseks on teraapiast möödas poolteist aastat, kuid ma tunnen selle kasu ka praegu. Näiteks kadus ära mu hirm, ma suudan end nüüd paremini kehtestada nii abikaasa kui ämmaga. Ma usun, et iga teraapia viib lähemale paremaks inimeseks saamisele. Kui see ei aita ka elu täielikult muuta (seda oleks vist naiivne tahta?), siis vähemalt viib ta kasvõi kukesammu võrra hingerahule.