Igaüks väärib rohkem rõõmu

Miks pöördutakse terapeudi või nõustaja poole?  

Kõige sagedamini vaevavad inimesi igapäevased suhteprobleemid. „Mida teha, et abielus oleks rohkem teineteise mõistmist?“ „Miks mu laps minuga nii hoolimatult käitub?“ Teadvustades kõigepealt iseenda suhtlemis- ja käitumismustreid, hakkame paremini mõistma ka lähedasi. Muutes ennast, märkame ühtäkki, kuidas ka ümbritsevates on kasvanud tähelepanelikkus ja hoolimine.

Paljud inimesed on minevikus kogenud midagi traumaatilist, mis nende elu praegugi veel mõjutab. Nad istuvad kinni minevikuvalus ega julge vaadata homsesse. Teraapiaseansil on võimalik kogetu põhjusi uurida, negatiivne situatsioon positiivseks „ümber teha“ ja avastada, et valus minevik ei häirigi enam – ees ootab helge homne.

Viimase paari aastakümne tohutu elutempo ja töökoormus ei jäta meile aega peeglisse vaatamiseks. Suur osa inimesi on väsinud ja tülpinud, töö ega suhted ei rahulda. „Mida ma tegelikult tahan?“ No kellel siin on aega filosofeerida!? Ehk aitab see, kui mõtleme asjad ilusaks? Või murrame tahtejõuga läbi raskuste? Nii ehitame „kaitsevallid“ enda ümber ja kulutame määratul hulgal energiat, et oma „kindlust“ elu ja teiste inimeste eest kaitsta. Tulemuseks on aina kasvav väsimus ja frustratsioon. Kui aga õppida oma tegelikke vajadusi endale tunnistama ning nende eest ka välja astuma, siis vabastab see inimese kasutusse tohutu jõu ja energia, mis kulusid varem enesepettusele ja tarbetule võitlusele.

Aeg vaadata enda sisse

Kuid terapeudi poole ei pruugi pöörduda vaid valulike probleemidega. Psühhoteraapiast võib saada elu muutev kogemus ka neile, kes oma eluga üldjuhul kenasti hakkama saavad, kuid kes soovivad tuua oma päevadesse rohkem rõõmu ja loovust. Või neile, kelle elus on kõik olemas, samas on hinges mingi nimetu igatsus. Vahel lihtsalt jõuame punkti, kus avastame, et meie senine elu ja tehtud tegemised ei rahulda meid enam. Ja siis on aeg vaadata enda sisse ja otsida vastuseid sealt. Eks ole teraapia eesmärgiks ka enese tundmaõppimine, enese suurem teadvustamine.

On terve hulk küsimusi, mille esitamine patsientidele paljudel arstidel pähegi ei tule, ometi annavad vastused nendele küsimustele inimeste haiguste põhjustest hoopis rohkem aimu kui vereanalüüs, uriiniproov või röntgenuuring:

 • Kas miski takistab sul olla kõige ehtsam, elujõulisem sina? Kui jah, siis mis sind tagasi hoiab?
 • Lähed sa hommikuti uuele päevale vastu rõõmu, entusiasmi ja uudishimuga?
 • Mida sa enda juures armastad ja tähistad?
 • Mida sa oma elus täna kõrgelt hindad?
 • Milliseid oma elus eksisteerivaid reegleid tahaksid sa rikkuda?
 • On sul partner? Oled sa temaga õnnelik? Armastad sa teda? (Oled sa talle seda öelnud?)
 • Kas su suhted vanematega on vastastikku austavad ja toetavad?
 • Kas tunned kolleegide head tahet ja toetust?
 • Kas su päevi täidab tähendusrikas tegevus, mis paneb su silmad särama ja toidab su hinge?
 • Kas oled oma tööga rahul? Aitad sa oma tööga teisi inimesi? Muudad sa maailma natukenegi paremaks? Või pead tööd tehes oma hinge müüma ja ausust ohverdama?
 • Kas tunned, et oled oma elueesmärgiga ühenduses?
 • Kas väljendad end loominguliselt? Kas su hing saab laulda oma laulu?
 • On sul harjumus unistada?
 • Kas tunned, et oled rahalises mõttes terve või tekitab raha sinu elus stressi?
 • Kas saad väljendada oma erootilist mina ja teostada oma fantaasiaid?
 • On su eluviis tervislik ja keha füüsilist tervist toetav (õige toitumine, regulaarne liikumine, küllaldane uni, tervist kahjustavate sõltuvuste vältimine)?  
 • Kas tunned, et oled ühenduses pühaga, millegagi, mis on meist suurem?
 • Mis on sinu elus puudu? Kui haldjast ristiema suudaks muuta sinu elus ühte asja, siis mis see võiks olla?

Teadvustamise läbi saabub suurem selgus ja siirus. Sa tead, kes sa tegelikult oled (mitte kellena lased end välja paista), sa usud sellesse ja usaldad end. Ja kui sa end usaldad, saad olla siiras, käituda spontaanselt ja tunda end vabalt. Sa ei pea mõtlema sellele, millisena paistad või kas sobid. See võtab ära uskumatult palju sisemist pinget. Iseenda sisse vaatamine aitab leida ka rohkem energiat, elurõõmu, armastust nii enda kui ümbritseva maailma vastu. Parem kontakt iseendaga annab väe, millega koostööd tehes pole ükski eesmärk liiga keeruline. Me kõik ju väärime parimat võimalikku elu!

Elu nüüd ja praegu!

Terapeut Martti Linqvist on toredasti öelnud: "Elu on lõppude lõpuks iseenese mõte. Kui elusse suhtuda ainult kui teadvustatud edasipürgimisse ja kulgemisse ühest eesmärgist teiseni, kaotabki see ühtäkki kogu oma sisu. Kui elu on, peab see olema nüüd ja praegu – iseenese nägu ja moodi, endast kõike andev ja sügavalt puudutav. Mäng on elu parim kujutis, sest mäng on puhas eneseväljendus ilma vähimagi kasusaamise eesmärgita."

Registreeri end teraapiaseansile. Saad juurde sisemist rahu, rõõmu, julgust ja mängulusti!
NB! Teraapiasse registreerimine on 1. märtsini 2020 peatatud.

Kadi Kütt
Holistiline terapeut