Rahulik süda ja tõhusalt töötav aju

Kui su süda lööb rahulikult, siis suudab su aju töötada tõhusalt ja teha häid otsuseid. Sa oled siis erksa mõtlemisega, keskendunud ja innovaatiline.

Südame Matemaatika Instituut (USA, Kalifornia) on alates 1991. aastast uurinud südame ja aju koosmõju. Tänaseks on teada, et südamest ajusse liigub märksa rohkem infot kui vastupidises suunas ehk ajust südamesse. Kui tunneme viha, frustratsiooni, ärevust või ebakindlust, muutub meie südamerütm ebaühtlaseks ja ebaregulaarseks. Südame poolt saadetavad ebaühtlased elektromagnetlained jõuavad aju limbilisse ossa, mis on seotud muuhulgas emotsioonidega. See on ajule signaaliks toota stressihormooni ja kutsuda esile tegelikud tunded, mida kogeme oma kehas. Ja enne, kui arugi saame, haarab meid stress ja ärevus.

Aga kui tunneme positiivseid emotsioone nagu tänulikkus, armastus ja kaastunne, on südamerütm hoopis teistsugune: südamest väljuvad elektromagnetlained on ühtlased ja sujuvad. Sel puhul tunneme südamepiirkonnas sooja ja justkui paitavat tunnet. See aga annab ajule signaali, et süda tunneb end hästi – pole mingit põhjust stressata, selle asemel võib toota rahulolu ja õnnetunnet tekitavaid hormoone.

Seega, su emotsionaalsest seisundist sõltub su südame rütm ja sellest omakorda aju võime töötada ehk tähelepanelikkus, keskendumis- ja uue õppimise võime, mälu, loomingulisus ja innovatiivsus. 

Siin on üks lihtne hingamisharjutus, mis aitab südamerütmi korrastada ja rahustada. Tee seda, kui valmistud eksamiks, esinemiseks, keerulise ülesande täitmiseks või rahulikku närvi vajavaks kohtumiseks.  

HARJUTUS: Hingamisega süda rahulikuks

Hinga nina kaudu ühtlaselt ja rahulikult 6 hingetõmmet minutis ehk 5 sekundi jooksul sisse ja 5 sekundi jooksul välja. Selline rahulik ja ühtlane hingamisrütm – 6 korda minutis – toob kaasa südame ja närvisüsteemi rahunemise ja keha lõdvestumise ning "ujutab" organismi üle rahulolutundega.

NB! Hingata tuleb nii, et kõht liigub hingamisega kaasa. Täpsemalt saad lugeda siit: "Kõhuhingamisega stressist vabaks"

*** *** ***

Samal teemal veel üks tore kirjutis Jana Reidla sulest: "Mõistus, mis kuulab südant".

Liitu Jooga ja teraapia Facebookiga!

Eelmine
Õige hingamine tasub end ära!
Järgmine
3 minutit hingamisruumi

Vastused puuduvad

Email again: